Otel baskınını Taliban üstlendi: ABD'li askeri yetkilileri hedef aldık

Otel baskınını Taliban üstlendi: ABD'li askeri yetkilileri hedef aldık

Taliban'a bağlı savaşçılar Afganistan'ın başkentki Kabil'de beş yıldızlı bir otele baskın gerçekleştirdi.
Mepa Haber Merkezi
Taliban'a bağlı savaşçılar dün akşam saatlerinde Afganistan'ın başkentki Kabil'de beş yıldızlı bir otele baskın gerçekleştirdi.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Intercontinental isimli lüks bir otele silahlı kişilerce baskın düzenlendi.

Düzenlenen baskının akşam saat 22:00 sularında gerçekleştirildiğini belirten yerel kaynaklar, hedef alınan otelin, başta ABD'li yetkililer olmak üzere diğer NATO'ya bağlı yetkilile tarafından da kullanıldığını belitiyor.

Saldırıyı Taliban üstlendi

Lüks otele yönelik saldırının başlamasından yaklaşık 14 saat sonra sosyal medya ağları üzerinden bir açıklama yapan Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, saldırının 5 Taliban savaşçısı tarafından düzenlendiğini ifade etti.

Hedef alınan otelin konumu:

"Çok sayıda yabancı ve yerli asker öldürüldü"

Taliban sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Intercontinental Oteli'nin yabancı güçler tarafından kullanıldığı belirtilitken, otele düzenlenen baskında ABD ve yerel güvenlik güçlerinden çok sayıda kişinin öldürüldüğü ve yaralandığı ifade edildi.


Dün gece otel çevresinde konuşlanan Kabil hükümeti güçleri

"Düğün sebebiyle saldırıyı erteledik"

Zebihullah Mücahid'in açıklamasında saldırının normal şartlarda Cuma gecesi düzenlenmek üzere planlandığını ancak otelde o gece gerçekleştirilen düğün töreni sebebiyle baskının bir gece ertelendiği belirtildi.

Aynı otel 2011 yılında da hedef olmuştu

Başkent Kabil'de bulunan Continental Oteli'ne yönelik Haziran 2011'de 7 Taliban savaşçısı tarafından bir saldırı gerçekleştirilmiş saldırıda hedef alınan yabancı unsurlardan en az 11 kişi öldürülmüştü. 

Kaynak: Mepa News