"PKK aptal yerine kondu, ne acı tecrübe"

"PKK aptal yerine kondu, ne acı tecrübe"

Süddeutsche Zeitung gazetesi, ABD'nin Afrin operasyonunda PKK'yı yalnız bıraktığını savundu.
Mepa Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e düzenlediği operasyon, Alman basınındaki yorum köşelerinde kendine geniş yer buldu. 

DW Türkçe'nin aktardığına göre Berliner Morgenpost gazetesi harekât karşısında Batı'nın Kürtleri yalnız bıraktığı görüşünü savundu:

"Ankara için bu harekat YPG'yi hedef alan bir terörle mücadele operasyonu. Ancak YPG, IŞİD'e karşı mücadelede Batı'nın en sıkı partneri. Türkiye'nin ABD'nin müttefiklerine karşı saldırıları aynı zamanda gücendirici bir meydan okuma anlamı da taşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırı tehdidini defalarca tekrarlamış, ancak Washington bu tehditleri ciddiye almamıştı. Bu bir hataydı."

ABD'nin Irak'ta Barzani yönetimini yalnız bıraktığı gibi PKK'yı da yalnız bıraktığını savunan gazete, "Demek ki demokratların güvenirliğine inanmak tehlikeli bir iş. Ne kadar acı bir tecrübe.” yorumunda bulundu.

Süddeutsche Zeitung'da yayınlanan "İhanete uğradılar" başlıklı yorumda ise, Barzani yönetiminin de PKK'nın da Batılı müttefikleri tarafından yalnız bırakıldığı ve 'aptal yerine konduğu' vurgulandı.

"ABD ile Rusya'nın sadece adet yerini bulsun diye homurdanacaklarını, ama Erdoğan'a zorluk çıkarmayacaklarını o da biliyor. Zira her iki büyük gücün de ona ihtiyacı var; birinin NATO müttefiki olarak, diğerinin de Suriye'deki kaosu belki bir gün düzene sokabilmek için."

Allgemeine Zeitung gazetesi ise Türkiye'nin operasyon tehdidinde Trump yönetiminin zaafiyetinin rol oynadığı görüşünde.

"Bu olan bitenler, Trump'ın dünyada düzen kurucu güç olmaktan vazgeçmesiyle ABD'nin kendini ne kadar zayıflattığını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda bu olan bitenler Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ölçüsüzlük stratejisi ile ne kadar ileri gidebildiğini de gösteriyor.