Rusya Türk askerlerini vurdu

Rusya Türk askerlerini vurdu

El Bab'da sürdürülen Fırat Kalkanı operasyonunda Rusya'ya ait jetlerin TSK personelini 'yanlışlıkla vurduğu' açıklandı.
Mepa Haber Merkezi
El Bab'da sürmekte olan Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında geçtiğimiz günlerde TSK ve ÖSO güçleri kente giriş yapmış ve IŞİD mensuplarıyla yakın çatışmalar başlamıştı. Öte yandan Suriye rejimi de güneyden El Bab'a yaklaşmaktaydı. Bugün ise bölgeden rejim ile Fırat Kalkanı güçlerinin çatıştığı haberleri gelmeye başladı. Fırat Kalkanı güçleri, Suriye rejimi ve IŞİD arasında çatışmalar devam ederken Rusya'nın, TSK mensuplarını yanlışlıkla hedef aldığı, hava saldırısı sonucu 3 askerin hayatını kaybettiği bilgisi açıklandı. Konuya ilişkin TSK açıklamasının tam metni şu şekilde:

Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.

RF yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.

Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak RF Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir PUTİN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.

Bizleri acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Rus haber ajansı RIA, Kremlin'in de 'kazayla Türk askerinin vurulması' bilgisini doğruladığını açıkladı. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun, konuya ilişkin Rusya lideri Putin'e verdiği raporunda, Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de daha sıkı koordinasyon sağlaması gerektiğini söylediği öğrenildi. 

Olayla ilgili akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Gerasimov mevkidaşına üzüntülerini bildirerek başsağlığı diledi.

Kaynak: Mepa News, Al Jazeera Türk