1. İNSAN HAKLARI

  2. 12 yıldır Guantanamo'da tutulan Afgan mahkumun sağlık durumu kritik
12 yıldır Guantanamo'da tutulan Afgan mahkumun sağlık durumu kritik

12 yıldır Guantanamo'da tutulan Afgan mahkumun sağlık durumu kritik

Tam 12 yıldır Guantanamo'da tutulan Afgan asıllı Muhammed Rahim, ileri derecede hastalıkları olduğu gerekçesiyle serbest bırakılmayı talep ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

12 yıldır Guantanamo'da tutulan Afgan asıllı Muhammed Rahim, ileri derecede hastalıkları olduğu gerekçesiyle serbest bırakılmayı talep ediyor.

Tam ismiyle Muhammed Rahim Hakmal Afgani'nin 2017 ve sonrasında yapılan sağlık testlerinde akciğerlerinde, karaciğerinde, böbreklerinde ve kaburgasında kitleler tespit edildi. Kanser olduğuna dair ciddi şüpheler bulunan Afgani'nin, buna rağmen gerekli sağlık testleri halen yapılmış değil. Avukatı her ne kadar sağlık testlerinin kamuoyuyla paylaşılması talebinde bulunsa da, ABD bu bilgilerin gizli olduğunu savunuyor.

50'li yaşlarda olan Afgani, Esedullah Harun Gül ile beraber, halen Guantanamo'da tutulan iki Afgan'dan biri. Hakkında hiçbir resmi suçlama bulunmayan Afgani'nin sağlığına dair endişeler de günden güne artıyor. ABD'nin, Afgani'nin sağlığını koruma haklarının ihlal edildiğini belirten insan hakları örgütleri, bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunuyor.

Muhammed Rahim Hakmal Afgani kimdir?

1965 yılında Afganistan'ın Nangarhar ilinde doğan Afgani'nin, Sovyet Afgan Savaşı'nda yer aldığı belirtiliyor.

ABD Afgani'yi 2000'li yıllarda Usame bin Ladin ile yakın ilişkiler kurmakla ve yardımcısı olmakla suçluyor. Ancak bu suçlamanın herhangi bir kanıtı bulunmuyor.

2007 yılında Lahor'da Pakistan güçlerince yakalanan Afgani, belirli bir süre farklı merkezlerde tutulduktan sonra ABD'ye teslim edildi. ABD elinde de konumu bilinmeyen bazı noktalarda tutulan Afgani, 2008 yılında Guantanamo'ya gönderildi.

Afgani burada "waterboarding" başta olmak üzere birçok işkenceye maruz bırakıldı. ABD, bu işkencelerden "herhangi bir sonuca ve bilgiye erişilemediğini" ifade etti.

Halen ağır sağlık sorunları bulunan Afgani, serbest bırakılmayı talep etse de, ABD kendisine hiçbir suçlama yöneltmemesine rağmen serbest bırakılması talebini reddediyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler