1. TARİH

  2. 68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi
68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

Küresel çapta derin etki bırakan 68 Kuşağı öğrencilerinden, bir öğrenci hareketinin tek devletleşme tecrübesi olan Taliban hareketine dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi.

A+A-

1) ABD'de öğrencilerin siyahilere ayrımcılığa son veren hareketi (1960)

ABD'de siyahilerin köleliği 1861'te yasaklandı fakat ABD'li siyahilere yönelik sosyal hayatta açık ayrımcılık uygulamaları kanun ve yönetmeliklerle de tescillenerek devam ettirildi. Siyahilere yönelik ayrımcı uygulamaların resmiyetten kaldırılabilmesinin fişeği ABD üniversitelerinde atıldı.

1 Şubat 1960'ta North Carolina Üniversitesi'nde bazı siyahi öğrenciler kendilerinin sınıflarda ve yemekhanelerde beyazlardan ayrı olarak bir alanda toplanmalarına karşı protesto ve boykot eylemlerine başladılar. Başlangıçta yedi öğrencinin başlattığı bu eyleme birkaç gün içerisinde üniversitedeki tüm siyahi öğrenciler katıldığı gibi pek çok beyaz öğrenci de katıldı. Şubat ayı içerisinde ABD'nin pek çok üniversitesinde siyahilere okullarda ve sosyal hayatın her alanında uygulanan ayrımcılıklar için protesto ve boykot eylemleri başlatıldı.

Öğrencilerin ateşini yaktığı bu eylemler ABD sokaklarında toplumun çeşitli kesimlerince de desteklendi. ABD yönetimi artan talep ve protestolar nedeniyle siyahilere uygulanan resmi ayrımcılık maddelerini kaldırmak zorunda kaldı. 1968 öğrenci hareketlerinin ABD'ye sıçramasıyla siyahilere ayrımcılığı kınayan protestolar yeniden üniversiteleri sardı. Bu kez öğrenciler ayrımcılığın resmi olarak kalktığını ama fiilen örtülü biçimde devam ettirildiğini belirtip süren ayrımcılıkları kınamaktaydılar. 1968-69'da gerçekleştirilen bu eylemler zamanla ABD yönetiminin siyahiler hakkında kullanılan dile de dikkat etmesine neden oldu.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.