1. TARİH

  2. 68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi
68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

Küresel çapta derin etki bırakan 68 Kuşağı öğrencilerinden, bir öğrenci hareketinin tek devletleşme tecrübesi olan Taliban hareketine dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi.

A+A-

2) 1968 öğrenci hareketleri ve 68 Kuşağı

1960'lı yılların ikinci yarısında işçi maaşlarının düşüklüğüne, işçilerin çalışma şartlarının kötülüğüne ve ABD'nin sürdürdüğü Vietnam Savaşı'na olan tepki Mayıs 1968'de Fransa'nın başkenti Paris'teki üniversitelerde geniş katılımlı öğrenci olaylarının patlak vermesine neden oldu. İşçilerin de öğrencilere katılmasıyla olaylar bir devrim niteliği kazandı ve yaşananlar 1848 Avrupa Devrimi'ne benzetildi.

Benzer sebeplerle bu hareketlenme önce Avrupa geneline ve sonra dünyaya yayıldı. 1968 öğrenci hareketleri Türkiye'deki gençliği de derinden etkiledi.

1968 öğrenci hareketlerinin Fransa merkezli başlaması o dönemde bu ülkede Sosyalistlerin yoğunluğu ve ülkedeki işveren-işçi gerginliğinin had safhada olmasından kaynaklandı. Olayların yatışmaması ve artan talepler 20. yüzyıl boyunca Fransa'nın en güçlü ismi olarak bilinen ünlü Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle döneminin 1969'da kapanmasıyla sonuçlandı.

Türkiye'de ve dünyada 1968 öğrenci hareketlerinde yer alan öğrenciler ve onları destekleyen yazarlar "68 Kuşağı" olarak anıldılar. 1968 öğrenci hareketlerinin bir özelliği de merkezi bir yönetime sahip olmaması, katılımcılarının derin ideolojik farklar taşıması ama bazı konularda birleşmesiydi.

1968 öğrenci hareketlerinin doğrudan etkisi Türkiye ve dünyada 1980'li yıllara kadar sürdü. Dolaylı etkileri ise halen sürmektedir. Bu öğrenci hareketleri sadece sol kesimde değil tüm kesimlerde öğrencilerin, özellikle de üniversite öğrencilerinin sosyal konular ve siyasette doğrudan yön verici olması gerektiği kanaati oluşturdu. Türkiye'de ve tüm dünyada solcuların yanı sıra milliyetçiler ve İslamcılar da üniversite örgütlenmelerine ağırlık vermeye başladılar.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.