1. TARİH

  2. 68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi
68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

Küresel çapta derin etki bırakan 68 Kuşağı öğrencilerinden, bir öğrenci hareketinin tek devletleşme tecrübesi olan Taliban hareketine dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi.

A+A-

4) Tayland Öğrenci Devrimi (1973)

Tayland'ı 1963'ten itibaren yöneten anti-Komünist Thanom Kittikachorn'un coğrafi olarak Tayland'a çok yakın olarak gerçekleşmekte olan Vietnam Savaşı'nda ABD'yi aktif biçimde desteklemesi ve ülke içerisinde ABD'nin eleştirilmesini yasaklaması tepkilere neden olmaktaydı. Gizlice organize olan öğrenciler 14 Ekim 1973'te meydanları doldurarak yönetimin istifasını istediler. 

Sosyal ve ekonomik sorunlarla Kittikachorn yönetimi oldukça yıpranmış olduğundan halk da bu gösterilere yoğun biçimde katıldı. Kittikachorn bu şartlarda yönetime devam edemeyeceğini düşünerek istifa edip ülkeden ayrıldı. Tayland'daki yönetim değişikliği ve Tayland'ın Vietnam Savaşı'nda ABD aleyhtarı bir tutum takınması ABD'nin Vietnam'da işini daha da zorlaştırdı. 

Kittikachorn yönetimini deviren protestolarda öğrencilerin başat rolü nedeniyle yaşananlar 'Tayland Öğrenci Devrimi' olarak isimlendirildi.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.