1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. YAKIN PLAN

  3. ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika
ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika

ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika

ABD ordusunun dünya üzerinde en aktif olduğu yerlerden biri de Afrika kıtası.

A+A-

Cibuti

Somali'nin kuzey komşusu olan Cibuti'de ABD ordusunun varlığının en temel sebebi cihat yanlısı gruplarla mücadele. Doğu Afrika'nın en stratejik bölgelerinden birinde yer alan Cibuti, ABD varlığı için olmazsa olmaz bir nokta olarak görülüyor.

Stratejik önemi paralelinde Cibuti, yüzölçümüne oranla oldukça fazla ve çeşitli yabancı askeri üsse ev sahipliği yapıyor. ABD'nin Cibuti'deki askeri üssü gerek Afrika kıtası gerekse Yemen'deki askeri faaliyetler için önem arz ediyor.

AFRICOM ülkenin savunma kapasitesini artırmak, komşu ülkelerdeki faaliyetleri yönetmek, askeri çatışmalar için orduya eğitim vermek, iletişim, askeri-sivil güvenlik konularında Cibuti'de varlık gösteriyor.

Cibuti aynı zamanda AMISOM'un da bir parçası olarak Somali'de varlık gösteriyor. ABD ile Cibuti'nin işbirliğinin önemli bir parçasını da AMISOM oluşturuyor.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler