1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. YAKIN PLAN

  3. ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika
ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika

ABD ordusu Afrika'da ne yapıyor? Birinci Bölüm: Doğu Afrika

ABD ordusunun dünya üzerinde en aktif olduğu yerlerden biri de Afrika kıtası.

A+A-

Sudan

ABD ile en çalkantılı ilişkilere sahip olan Afrika ülkelerinden biri Sudan. 1956 yılında Mısır'dan bağımsız olmasının ardından ABD ile ilişki kuran ülke, 1967 Arap-İsrail savaşının başlamasıyla ABD ile ilişkilerini kesmişti.

1972 yılında tekrar tesis edilen ilişkiler, 1990'lı yıllarda "Sudan'ın terörizme destek olduğu" iddialarıyla tekrar düşüşe geçti. El Kaide'nin kurucu lideri Usame bin Ladin'in bir dönem ülkede kalması, aynı zamanda Yemen'de ABD'nin USS Cole savaş gemisine düzenlenen saldırıda Sudan'ın da suçlanması ilişkileri oldukça gerdi.

1993 yılında Sudan ABD tarafından "teröre destek veren ülke" olarak ilan edildi. Sudan yönetiminin Bin Ladin'in ülkeden çıkmasını talep etmesi ve devam eden süreçte ilişkiler iyileşmeye başladı.

1996'da ülkede durdurulan elçilik faaliyetleri 2002'de tekrar başladı. Sudan, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD ile "teröre karşı uluslararası işbirliğinin" önemli ortaklarından biri oldu. Bu kapsamda ABD ordusu ile Sudan da işbirliğine gitmiş oldu.

Güney Sudan'ın Sudan'dan ayrılmasında ABD'nin oynadığı rol ve tarihi sebeplerle Sudan ile ABD'nin arası zaman zaman gerilse de, Sudan'ın bölgede ABD ile ittifak arayışında olduğu ve ilişkilerin geliştirilmek istendiği ifade ediliyor. ABD ordusu ile Sudan arasındaki ilişkinin en önemli parçası, ABD tarafından terörist olarak ilan edilen kişi ve grupların ülkedeki varlığının önüne geçilmesi. Bu doğrultuda Sudan, 1990'lı yıllarda ülkede bulunan El Kaide liderleri ülkeden göndermişti.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler