1. İNSAN HAKLARI

  2. ABD'nin Afganistan'daki medrese katliamının üzerinden bir yıl geçti
ABD'nin Afganistan'daki medrese katliamının üzerinden bir yıl geçti

ABD'nin Afganistan'daki medrese katliamının üzerinden bir yıl geçti

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz ilinde bir medreseye yönelik katliamın üzerinden bir yıl geçti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz ilinde bir medreseye yönelik düzenlenen sadırının üzerinden bir yıl geçti.

3 Nisan 2018 tarihinde ABD destekli Kabil hükümeti güçleri, Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz ilinin Deşt-i Arçi ilçesinde bir medreseyi hedef almıştı. 

Hava saldırılarıyla vurulan medresede çok sayıda öğrenci ve öğretmen bulunuyordu. Saldırı sonucu medresede bulunanlardan çoğu çocuk en az 100'ü yaşamını yitirirken çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Kabil hükümeti saldırıda Taliban'ın hedef alındığını öne sürse de, yerel kaynaklar ve bölgeden aktarılan görüntüler bunun gerçeği yansıtmadığını ortaya koymuştu.

İlçenin Kabil hükümeti tarafından atanan kaymakamı Nasreddin Sadi, saldırının yaklaşık bin kişinin bulunduğu bir medreseyi ve çevresini hedef aldığını doğrulamıştı.

Katliamın ardından uluslararası basın ve kamuoyu ise sessiz kalmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, olayın ardından kendilerine yöneltilen yazılı sorular üzerine, "Sorularınızı Afgan hükümetine yöneltin." açıklamasını yapmakla yetinmişti.

Bakanlıktan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin haberleri takip ettiklerini ifade ederek, "Sivil ölümlerinin olduğu yönündeki iddiaları ciddiye alıyoruz ve masum insanların hayatlarını kaybetmesinden üzüntü duyuyoruz." şeklinde konuşmuştu.

Olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, katliamın sorumlularına yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış değil.

Kunduz medrese katliamı ise Afganistan'da sivillerin topluca hedef alındığı ne ilk ne de son saldırı oldu. Olayın ardından Afganistan'da siviller gündelik olarak hedef alınmaya devam etti. Ülkede yalnızca bu yılın ilk üç ayında öldürülen sivillerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler