1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?
ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?

ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?

ABD'li Bakan mektubunda, Türkiye'nin S-400 konusunda eğitim almak üzere askeri personelini Rusya'ya gönderdiğini açıklaması üzerine bu kararın alındığını kaydetti.

BBC Türkçe
A+A-

4. Türkiye üretimden de dışlanacak mı?

Beşinci nesil savaş uçağı olarak bilinen ve yüksek teknolojisi sayesinde düşman radarlarından kaçabilen F-35'lerin toplam 937 parçası Türkiye'de Türk savunma sanayi şirketleri tarafından üretiliyor.

Türkiye'nin bu katılımının ülke ekonomisine yaklaşık 12 milyar dolarlık katkı sağladığı kaydediliyor.

ABD Savunma Bakanlığı, geçen sene Kongre'ye verdiği bir raporda, Türkiye'nin süreçten dışlanması durumunda, projede önemli bir zaman kaybı yaşanacağı ve bunun da ekonomik etkileri olacağı ifade edilmişti.

Basına bilgi veren üst düzey ABD'li yetkililer, Türkiye'nin üretim zincirinden çıkarılmasının daha uzun bir süre alacağını, yapılan planlamaların 2020 senesini işaret ettiğini kaydettiler.

Savunma Bakanlığı yetkilisi Lord, 937 parçadan 400 tanesinin sadece Türkiye'de üretildiğini, asıl önemi de bu parçalara verdiklerini kaydederken, "Alternatif kaynaklar bulma konusunda Lockheed Martin ile uçak tarafını, Pratt & Whitney ile de motor tarafını çalışıyoruz. Kararı onlar verecek," dedi.

Aynı yetkili, Türkiye'nin üretimden çekilme sürecini iyi işletmeleri durumunda diğer teslimatlarda ciddi gecikmeler olmayacağını kaydetti.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler