1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?
ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?

ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?

ABD'li Bakan mektubunda, Türkiye'nin S-400 konusunda eğitim almak üzere askeri personelini Rusya'ya gönderdiğini açıklaması üzerine bu kararın alındığını kaydetti.

BBC Türkçe
A+A-

6. NATO ile ilişkiler nasıl etkilenecek?

ABD'li Bakan, S-400 konusunun F-35 dışındaki etkilerini sıralarken şu unsurları gündeme getiriyor:

"F-35 gibi platformların güvenliğini tehdit etmesinin yanı sıra, Türkiye'nin S-400 satın alması ülkenizin ABD ile ve NATO içinde işbirliğini güçlendirme ve sürdürme beceresini aksatacak; Türkiye'yi stratejik ve ekonomik olarak Rusya'ya aşırı bağımlı kılacak ve Türkiye'nin çok yetkin savunma sanayiine ve hırslı ekonomik hedeflerine zarar verecektir."

Mektupta, Türkiye'nin NATO içindeki işbirliğinin nasıl etkileneceğine ilişkin ayrıntılı bir mesaj verilmiyor.

Bilgilendirme toplantısında konuşan ABD'li yetkililer Lord ve Winternitz ise Türkiye'nin NATO'nun önde gelen üyelerinden biri olduğunu, devam eden birçok süreçte işbirliği yapıldığını anımsatıyor.

Türkiye ile stratejik ortaklık ve işbirliğinin devam etmesinden yana olduklarını belirten Müsteşar Yardımcısı Winternitz, "Bunun geçici bir sapma olduğunu umut ediyoruz. Bu satın almanın Türkiye'nin özellikle 2016 senesinde NATO'ya verdiği taahhütlerle uygun olmadığına inanıyoruz. Biliyorsunuz 2016 zirve bildirgesinde Rusya'dan yeni alımlar dahil ekipman alınmasının azaltılması çağrısı yapılıyordu," diye konuştu.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler