1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?
ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?

ABD'nin F-35 mektubu ne anlama geliyor?

ABD'li Bakan mektubunda, Türkiye'nin S-400 konusunda eğitim almak üzere askeri personelini Rusya'ya gönderdiğini açıklaması üzerine bu kararın alındığını kaydetti.

BBC Türkçe
A+A-

8. Geriye dönüş mümkün mü?

Türkiye'nin F-35 projesinden 31 Temmuz tarihi itibariyla çıkarılacak olması, taraflara diplomatik yolla çözüm bulunması için 2 aydan daha az bir süre tanıyor.

Shanahan, muhatabı Hulusi Akar ile görüşmelere devam etme arzusunda olduğunu belirtirken, bir cümle ile "S-400 konusunda yolunuzu değiştirme seçeneğiniz hala var" ifadesini kullandı.

Winternitz de bunun altını çizdi: "Eğer Türkiye, S-400'leri teslim almazsa, Türkiye'nin F-35 programı kapsamındaki faaliyetlere normal bir şekilde dönüşünü sağlayacağız. Türkiye, yakın bir NATO müttefiki ve askeri ilişkilerimiz güçlü. NATO müttefikimizin güvenliğini garanti altına almak, bölgede sürmekte olan terörle mücadele operasyonları dahil olmak üzere bölgesel güvenlik ve istikrarı sağlama misyonlarını destekleme kararlılığımız bulunuyor."

Ancak aynı yetkili, S-400'lerin 31 Temmuz'dan önce gelmesi durumunda Türkiye'nin F-35'den çıkarılma sürecinin de hızlandırılacağı bilgisini verdi.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler