1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. YAKIN PLAN

  3. Dünyanın önde gelen 10 özel askeri birimi
Dünyanın önde gelen 10 özel askeri birimi

Dünyanın önde gelen 10 özel askeri birimi

Dünya ordularının özel askeri birimleri birçok açıdan öne çıkan özellikleri ve zorlu eğitimleri ile anılıyor.

Mepa News | Çatışma Bülteni
A+A-

ABD-Delta Force

Delta Force, ABD ordusunun özel "anti-terör" birimi. Bu birim özellikle üst düzey hedeflere, silahlı hücrelere karşı ve gizli operasyonlar için kullanılmakta.

Delta Force tarafından gerçekleştirilen operasyonların ciddi bir bölümü gizli kalıyor ve gruba dair bilgi veren resmi kaynaklar bulmak da oldukça zor. Grubun yer aldığı en çok bilinen operasyon, Saddam Hüseyin'in yakalandığı "Operation Red Dawn".

Grup mensupları çok sayıda fiziksel ve özellikle psikolojik testlerden geçiyor. Bu testler arasında katılımcının yön bulma yetisini ve dayanıklılığını ölçen testler dikkat çekici. Aday Delta Force'a seçilirse , aldığı eğitimler sırasında ailesi ve arkadaşlarıyla büyük ölçüde iletişimi koparıyor. İfade edilene göre adaylardan yaklaşık yüzde 10'u testleri başarıyla bitirebiliyor.

Delta Force özellikle Bush'un ilan ettiği "teröre karşı savaş"ta sıkça yer aldı. Özel askeri birimin Somali Irak, Afganistan, Keşmir gibi çok sayıda coğrafyada faal olduğu belirtiliyor.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
8 Yorum