1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Ekrana bağımlı çocuklarda oluşan 7 rahatsızlık
Ekrana bağımlı çocuklarda oluşan 7 rahatsızlık

Ekrana bağımlı çocuklarda oluşan 7 rahatsızlık

Ekran karşısında yoğun olarak zaman geçiren çocuklarda şu rahatsızlıkların gözlemlendiği ifade ediliyor.

A+A-

7. Dikkat bozuklukları

Akıllı telefonlar her yaştan çocukta dikkat bozukluğuna sebep olabilir. Bebeklerde aynı zamanda anne babanın akıllı telefon kullanımı bebekte dikkat bozukluğu görülmesine neden olabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışma bebekle oynamayı bırakıp telefonuna bakan ebeveynlerin bebeğin üzerinde benzer bir etki yarattığını, bebeğin de oyuncaklarıyla kısa bir süre oynadıktan sonra ilgisini kaybedip başka bir odağa yöneldiğini gösteriyor.

Bir başka çalışma ise her yaştan insanda yoğun internet kullanımının konsantrasyon bozukluğu, bilgiyi unutma, mekansal farkındalıkta azalma, ve hata payının artması gibi etkilerinin olduğunu ortaya çıkarmış. Bu bozuklukların internet ya da telefon kullanmadıkları anlarda da görüldüğü tespit edilmiş.

Bu kavramsal bozukluklar arasında toplantıları kaçırma, yoldaki tabelaları fark etmeme, karşılıklı diyalog sırasında hayallere dalma ve evin bir noktasından bir başka noktasına neden gittiğini unutma gibi sıkıntılar da bulunuyor.

ttt.jpg

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler