1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Şebab Lideri: Türk Devleti Somali'yi Sömürüyor
Şebab Lideri: Türk Devleti Somali'yi Sömürüyor

Şebab Lideri: Türk Devleti Somali'yi Sömürüyor

El Kaide'ye bağlı Eş Şebab örgütünün lideri Ahmed Diriye, Türkiye Cumhuriyeti'nin "Somali halkının düşmanı" olduğunu söyledi.

A+A-

Fransız ajansı AFP'nin haberine göre Diriye, Salı günü yayımlanan 44 dakikalık sesli mesajında, Somali'deki yabancı barışgücü askerlerini, ülkeyi yağmalamakla suçladı.

Diriye, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkeye yardım etmekten çok kaynaklarını sömürdüğünü ileri sürdü ve şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye hükümeti, ulusun düşmanıdır. Somali ekonomisi bugün, onların müdahalesi yüzünden tamamen çökmektedir."

"Türkiye bu ülkeyi ekonomik olarak işgal etmektedir. Somali ekonomisini kontrol altına almıştır ve tek isteği Somali halkının fakir kalmasıdır."

Diriye'nin ilk mesajı

Eş Şebab örgütü, Somali'nin Batı ülkeleri tarafından desteklenen hükümetini devirmek için silahlı mücadele veriyor.

Ahmed Diriye, Eş Şebab lideri Ahmed Abdi Godane'nin Eylül 2014'te ABD tarafından düzenlenen bir hava saldırısında öldürülmesi üzerine örgütün başına geçmişti.

Diriye, Eş Şebab'ın lideri olmasından bu yana ilk kez sesli bir mesaj yayımladı.

Eş Şebab lideri mesajında ülkesinin "Hristiyan Haçlıların" işgali altında olduğunu da söyledi, yabancı barışgücü askerlerini Somalili sivillere karşı tecavüz dahil insan hakları ihlalleri gerçekleştirmekle suçladı.

Somali'de kıtlık ve sömürge mücadelesi

Wikileaks belgelerine yansıyan bilgilere göre 2011 yılında Somali'de gerçekleşen kıtlık ABD'nin bölge politikalarının bir sonucuydu. 1990'lı yıllardan sonra bölgede yapılan kontrolsüz gıda yardımları ülkede tarım üretimini büyük oranda bitirdi ve halk tarım arazilerini büyük Batılı şirketlere satmaya zorlandı. 2011'li yıllara doğru bölgedeki İslamcı savaşçı varlığından dolayı yardımlara son verildi. Dünya Gıda Programı Örgütü'nün raporlarına rağmen bir önlem alınmadı ve ülke büyük bir kıtlık felaketi ile karşı karşıya kaldı. 

Türkiye'nin Somali'deki rolü

Türkiye Cumhuriyeti Somali sorununda, Batı ülkeleri tarafından meşru görülen Mogadişu hükümetinin yanında yer alıyor. Ülkede ayrıca çoğunluğu Hristiyan askerlerden oluşan yaklaşık 30 bin Afrika Birliği askeri, merkezi hükümetin yanında Eş Şebab güçlerine karşı savaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti gerek para hibesi, gerek askeri eğitim ile Afrika Birliği askerlerine destek oluyor. Türkiye ayrıca TİKA kurumu aracılığıyla Somali'de bir takım yatırım ve yardım faaliyetlerinde bulunuyor. Şebab Hareketi, "Türkiye'nin ülkede yatırım adı altında Batılı sömürgeciler gibi topraklara el koyduğunu, insani yardımların ise merkezi hükümetin kasasına gittiğini" düşünüyor.

Kaynak: BBC Türkçe ve Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.