19 yıl sonra ilk kez: Gazze Şeridi tamamen İsrail kuşatmasında

19 yıl sonra ilk kez: Gazze Şeridi tamamen İsrail kuşatmasında

İsrail ordusu, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır hattını tamamen kontrol aldıklarını öne sürdü.

İsrail ordusundan bugün yapılan açıklamada, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki bölgenin tamamen İsrail güçlerinin kontrolüne girdiği belirtildi.

Böylece 19 yıl aradan sonra Gazze Şeridi tamamıyla İsrail'in kuşatması altına alınmış oldu.

İsrail 2005 yılında Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki "Philadelphi Koridoru"ndan çekilmişti. Çekilme sonrasında Mısır güçleri bölgede konuşlanmış, abluka devam etse de bu sınır Gazze'nin dış dünyaya açılan bir kapısı olmuştu.

İsrail güçlerinin koridoru tekrar işgal etmesiyle bölge yeniden tamamen İsrail tarafından kuşatılmış oldu.

İsrail ordusunun açıklamasında, İsrail güçlerinin sınır hattının büyük bir kısmına karadan girdiği kaydedildi. Açıklamada sahil kısmında kalan küçük bir bölgeye askerlerin girmediği ancak bu bölgenin de İsrail tarafından gözlem ve ateş gücüyle kontrol edildiği belirtildi.

Bölgede tespit edilebilen tünellerin yıkımına başlandığı dile getirildi.

İsrail'in bölgede bir askeri koridor kurarak Mısır ile Gazze arasındaki tünelleri tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediği belirtiliyor.

Tüneller, İsrail ablukası altındaki Gazze'nin can damarı olarak gösteriliyordu.

Bölgede insani malzemelerin ve ihtiyaç ürünlerinin yanı sıra, Filistinli direniş gruplarının kullandığı silah ve ekipmanların da tüneller yoluyla girdiği ifade ediliyordu.

Kaynak: Mepa News

x.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.