1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. "1984" satışları Trump ile zirve yaptı
"1984" satışları Trump ile zirve yaptı

"1984" satışları Trump ile zirve yaptı

George Orwell tarafından kaleme alınan distopik roman ‘1984’ ABD’de çok satan kitaplar listesinde zirveye yerleşti.

A+A-

ABD'de Donald Trump yönetiminin yaptığı açıklamalar George Orwell'ın "Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” adlı ünlü eserini çok satan kitaplar listesinde 1 numaraya taşıdı. Roman internet üzerinden alışveriş devi Amazon.com'un listesinde salı akşamı en çok satan kitap oldu. Talebin hızla artması üzerine Britanyalı yayınevi Penguin Books, kitabın 75 bin kopyalık yeni bir baskısını yapmaya karar verdi.

İlk kez 1949 yılında yayımlanan 'Bin Dokuz Yüz Seksen Dört', bir distopya anlatısı. Roman, sürekli gözetim altında, gerçeklerin manipüle edildiği veya yalan haberlerle bastırıldığı, propaganda yoluyla insanların beyinlerinin kolektif olarak yıkandığı, totaliter bir toplumu anlatıyor. Romanın konu edindiği toplumda hakikati tahrif etmekten sorumlu bir Doğruluk Bakanlığı bulunuyor; bu bakanlığın temel ilkeleri "Savaş Barıştır. Özgürlük Köleliktir. Cahillik Güçtür” sözleriyle ifade buluyor. Büyük Birader, düşünce polisi gibi günümüzde sık sık başvurulan kavramlar da Orwell tarafından bu romanda şekillendirilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.