1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. 3 milyon Toyota müşterisinin bilgisi çalındı
3 milyon Toyota müşterisinin bilgisi çalındı

3 milyon Toyota müşterisinin bilgisi çalındı

Önce Toyota Avusturalya sistemlerini hackleyen saldırganlar buradan aldıkları bilgilerle daha güvenli olan Toyota Japonya sunucularına saldırdı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Donanım Haber'in haberine göre, Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden olan Toyota bu yıl ikinci kez müşterilerinin bilgilerini çaldırdı. Toyota Avusturalya bölümünde sonra Toyota Japonya bölümü de siber saldırıya uğradı.

Bilişim sistemlerini hedef alan saldırılarda Tokyo odaklı operasyon noktalarının etkilendiği ifade ediliyor. Toyota Tokyo, Lexus Koishikawa, Nets Toyota gibi büyük satıcılar bunlar arasında.

Saldırılarda toplam 3.1 milyon müşterinin bilgilerinin çalındığı belirtiliyor. Toyota konu ile ilgili müşterilerden özür dilerken acil olarak bir soruşturma başlattığını dile getiriyor. Ayrıca tüm satıcı kanallarında yazılımlara güvenlik takviyesi yapılıyor.

Toyota Avusturalya bölümüne yapılan siber saldırıda ise tüm sistem çökmüş ve bir süre müşterilere hizmet verilememişti. Toyota net bir isim vermiyor ancak Vietnamlı APT32 (OceanLotus) hacker grubunun saldırının arkasında olduğu tahmin ediliyor. Hatta Avusturalya saldırısında grubun Japonya sunucularına erişim imkânı elde ettiği düşünülüyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler