1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 374 liraya yükseldi
4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 374 liraya yükseldi

4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 374 liraya yükseldi

Türk-İş, nisan ayında Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 374 liraya yükseldiğini açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türk-İş, nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, koronavirüsün olumsuz etkilerinin Türkiye'de de görüldüğü,  yaygınlaşan işsizlik ve yetersiz gelirin yoksul kesimlerin geçim koşullarını daha da kötüleştirdiği belirtildi.

'Yaşama maliyeti' 2 bin 883 lira

Açıklamada, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) bu ay 2 bin 374 lira olduğu kaydedildi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarının ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 732 lira 91 kuruş olduğu aktarılan açıklamada, bekar bir çalışanın 'yaşama maliyeti'nin aylık 2 bin 883 lira 88 kuruş olarak hesaplandığı belirtildi.

Mutfak harcamaları arttı

Açıklamaya göre, 'mutfak enflasyonu'ndaki değişim nisan ayı için şöyle oldu:

"Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1.23 oranında arttı. Yılın ilk 4 ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 9.77 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 12.68 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13.61 olarak hesaplandı."

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler