1. TARİH

  2. 68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi
68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

Küresel çapta derin etki bırakan 68 Kuşağı öğrencilerinden, bir öğrenci hareketinin tek devletleşme tecrübesi olan Taliban hareketine dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi.

A+A-

3) Güney Afrika'daki Apartheid rejiminin sonlanmasında öğrencilerin rolü (1968)

Güney Afrika'da beyaz azınlığın siyahi çoğunluğa yönetimde söz hakkı vermeden ülkeyi yönetmesine ve siyahiler aleyhine sosyal hayatın her alanında ayrımcılık yapılmasına dayanan ırkçı-ayrımcı Apartheid rejimi baştan itibaren ülkedeki siyahi çoğunluğun tepkisini çekmekteydi.

Fakat etkili ve organize bir siyasi tepki 1968 öğrenci hareketlerinden ilhamla gerçekleştirilebildi. Üniversitelere yeni yeni ve sınırlı sayıda kabul edilen siyahi öğrencilerle Apartheid rejimini zalim bulan beyaz ve diğer ırklardan öğrenciler Apartheid rejiminin sonlanmasına dair protestolar başlattılar. Öğrencilerin bu protestoları Güney Afrikalı siyahi çoğunluğa da ilham kaynağı oluşturarak onları protestolara yöneltti.

Apartheid rejimi 1970'li yıllarda bazı sınırlı düzenlemelerle tepkileri bastıracağını düşündü ama ayrımcılığın tamamen kalkmasına yönelik protestolar ve talepler git gide artarak tüm Güney Afrika'yı sardı. Ülkede 1980'li yıllar Apartheid rejimini savunan azınlık ile kaldırılmasını organize halde talep eden çoğunluğun gerginliğiyle geçti. Apartheid rejimine dünya genelinde de tepki bu dönemde yükseldi. Nihayet 1994'te Apartheid rejimi son buldu. Yeni yönetim rejimin sonlanmasına giden yolu öğrencilerin açtığını belirterek onlara özel teşekkür etti.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.