1. TARİH

  2. 68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi
68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

68 Kuşağı'ndan Taliban'a: Dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi

Küresel çapta derin etki bırakan 68 Kuşağı öğrencilerinden, bir öğrenci hareketinin tek devletleşme tecrübesi olan Taliban hareketine dünyaya damga vuran 7 öğrenci hareketi.

A+A-

6) Çekoslovakya'da Kadife Devrim ve öğrenciler (1989)

9 Kasım 1989'da Berlin Duvarı'nın yıkılması Avrupa'daki Komünist rejimlerin temelden sarsılmasına neden olmuştu. 17 Kasım 1989'da Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da binlerce öğrenci ülkedeki Komünist rejimin sonlanmasını talep eden protestolara başladılar. Öğrenci hareketlerinin ülke çapına yayılmasının ardından halk da bu gösterilere dahil oldu. Göstericilerin 500 bini aşması üzerine Komünist rejimlerin birbiri ardınca düşmesi nedeniyle de ümitsizliğe kapılan Çekoslovakya Hükümeti 10 Aralık 1989'da istifa etti. 

Fakat öğrencilerin başı çektiği protestocular hükümet değil rejim değişikliğini hedeflediklerini vurgulayarak eylemlerinden vazgeçtiler. Nihayet 29 Aralık 1989'da Çekoslovakya'da Komünist rejim çökerek son buldu.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.