1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 7 ay sonra en yüksek seviyesinde: Euro 7 lirayı gördü
7 ay sonra en yüksek seviyesinde: Euro 7 lirayı gördü

7 ay sonra en yüksek seviyesinde: Euro 7 lirayı gördü

Euro/TL kuru 7 ayın ardından en yüksek seviyeye çıktı.

Dünya
A+A-

İstanbul seçimleri ve ABD ile ilişkiler başta olmak üzere MB rezervleri, yüksek dolarizasyon gibi TL'yi zorlayan başlıkların gündemdeki yerini koruduğu bir ortamda Çin-ABD müzakerelerinde iyimserliğin kaybolması ve İran-ABD arasında artan gerilimin de etkisiyle dolar 6.25 sınırına, euro da 7 liraya tırmandı.

Euro/TL, 11 Ekim 2018'den bu yana ilk kez 7 lirayı aştı ve 7.0041'i test etti. Dolar kuru da 6.2453'e kadar yükseldi. Sterlin ise 8.1366 liraya tırmandı.

Küresel piyasalarda bozulan risk iştahı ve TL'deki kayıplara paralel Borsa İstanbul'un BIST 100 endeksi 89.000 puana geriledi.

Bu arada Türkiye'nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS'ler bugün 483 baz puana yükselerek Eylül 2018'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Analistler seçimin tekrar yapılacağı 23 Haziran'a kadar TL'ye yönelik risk algısının devam etmesini beklerken, S-400 ve F35 nedeniyle ABD ile ilişkiler, TCMB'nin rezervleri, DTH sahiplerinin TL'ye geçme isteksizliği gibi risk unsurları da göz önünde bulundurulduğunda TL'deki baskının ve kurdaki yükselişin sürmesi bekleniyor.

İçerideki risklerin yanı sıra ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının tekrar alevlenmesi küresel bazda endişe yaratıyor. ABD, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolar değerinde ürüne uyguladığı gümrük vergisini Cuma gününden itibaren yüzde 10'dan yüzde 25'e yükseltecek.

Yatırımcılar ABD'nin Trump'ın gümrük vergilerindeki artışı durdurmaya çalışan Çin'in müzakerecisi Liu He'nin bugün ve yarın Washington'da yapacağı temasları izliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler