1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. AB müzakere kapısını kapattı: Kuzey Makedonya erken seçime gidiyor
AB müzakere kapısını kapattı: Kuzey Makedonya erken seçime gidiyor

AB müzakere kapısını kapattı: Kuzey Makedonya erken seçime gidiyor

Kuzey Makedonyalı siyasi parti liderleri, Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerinin başlamasına dair verilen ret kararının ardından 12 Nisan’da erken seçime gidilmesinde uzlaştı.

A+A-

Kuzey Makedonya'da siyasi parti liderleri, Avrupa Birliği’ne (AB) katılım müzakerelerinin başlamasına dair verilen ret kararının ardından 12 Nisan’da erken seçime gidilmesinde uzlaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un öncülüğünde AB liderlerinden oluşan bir grup, Balkan ülkelerinde Rusya ve Çin’in etkisinin arttığı gerekçesiyle, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile AB üyeliği müzakerelerinin başlamasına onay vermedi.

AB Konseyi toplantısında "büyük bir adaletsizlik" yaşadıklarını belirten Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kuzey Makedonya’nın tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini, komşu ülkelerle sorunları hallettiklerini fakat AB'nin sözünde durmadığını dile getirdi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev cumartesi günü, AB Konseyinin ülkesinin birliğe katılım müzakerelerini bloke etmesinin ardından "Benim önerim, hızlı erken seçimlerin düzenlenmesi, olabildiğince hızlı seçimler." açıklamasını yapmıştı.

Zaev’in açıklamasının ardından ülkenin Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, pazar günü öğleden sonra siyasi parti liderleriyle görüştü. Toplantıya katılan liderler, 12 Nisan’da erken seçim yapılması kararını aldı.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler