"AB ordusu kurulmasına ABD izin vermez"

"AB ordusu kurulmasına ABD izin vermez"

Sırp askeri uzman Aleksandr Radic, "AB ordusu kurulacak" söylentileriyle ilgili konuştu

Sırp askeri uzman Aleksandr Radic, Batı medeniyetinin güvenlik mimarisinde tümüyle değişikliğe yol açacağı için ABD'nin ortak AB ordusu kurulmasına müsaade etmeyeceği yönünde yorum yaptı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, birliğin durumuna ilişkin yaptığı yıllık konuşmasında terörizmle mücadele için AB ülkelerinin katılımıyla bir savunma birliği kurulması gerektiğini söyleyerek, ortak ordu ihtiyacına işaret etmişti. Juncker'in açıklamasını Sputnik'e değerlendiren Radic, yıllar önce çok uluslu komutaya sahip ortak bölük kuran Almanya ve Fransa'nın bu yöndeki ilk adımı attığını anımsattı. Radic, bu işbirliğinin NATO içinde İttifak'a paralel bir yapı olarak görülebileceğini kaydetti.

"Avrupa'nın isteklerini etkili şekilde gerçekleştiren NATO, böylelikle ortak AB ordusu kurulması önünde ciddi bir engel oluşturuyor. Bununla birlikte ortak ordu, siyasi açıdan da İttifak'ın rolünün ve hedeflerinin gözden geçirilmesine neden olacak" diye devam eden Radic, Doğu Avrupa'daki birçok ülke ABD'nin nüfuzu altında olduğu için Washington'un buna izin vermeyeceğini vurguladı. Radic, ortak AB ordusunun Batı medeniyetindeki güvenlik mimarisini kökten değiştireceği için de ABD'nin buna karşı çıkacağının altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.