AB: Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma deniz hukukuna aykırı

AB: Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma deniz hukukuna aykırı

Avrupa Birliği Libya Delegasyonu, Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Hükumeti ile yaptığı anlaşmanın deniz hukukuna aykırı olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Libya Delegasyonu, Norveç ve Tunus'un yanı sıra AB üyesi 6 ülkenin Libya büyükelçileri ile birlikte Libya başbakanı Fayiz Serrac'ı başkent Trablus'ta ziyaret etti.

Görüşme sonrası AB Libya Delegasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti ile yaptığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmanın üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiği ve deniz hukukuna aykırı olduğu belirtildi.

Söz konusu anlaşmanın üçüncü devletler nezdinde hiçbir yasal yükümlülük doğuramayacağı kaydedilen açıklamada ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından uygulanan Libya'ya yönelik silah ambargosu da dahil Berlin Süreci'ni ve güvenlik güçlerini reforme etme çalışmalarını zedeleyecek ya da engelleyecek, devlet fonlarını yağmalamaya, ülke çapında insan hakkı ihlalinde bulunmaya devam edecek kişilere karşı AB'nin daha önceki yaptırımlarda olduğu gibi kısıtlayıcı önlemler almaya hazır olduğu vurgulandı.

Berlin sürecine vurgu

AB Libya Delegasyonu'nda yer alan Avrupalı elçiler, kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes anlaşmasına varmak için BM öncülüğündeki Berlin sürecinin takip edilmesinin önemine işaret etti.

Elçiler, ortak bildiride, "Bugün Trablus'ta yaptığımız görüşmelerde, Libya krizine ve ülkedeki sivil halkın çektiği acılara son vermek ve Libya'da ve bölgede daha fazla istikrarsızlıktan kaçınmak için AB'nin tek seçenek olarak Berlin sürecinin arkasında birleştiğini bir kez daha vurguladık" ifadelerini kullandı.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.