1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. AB ülkelerinden "Kuzey Akım 2" anlaşması
AB ülkelerinden "Kuzey Akım 2" anlaşması

AB ülkelerinden "Kuzey Akım 2" anlaşması

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında, Rus doğal gazını Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akımı 2 boru hattı projesiyle ilgili anlaşmazlığın giderildiği bildirildi.

Deutsche Welle
A+A-

Rus doğal gazını Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akımı 2 boru hattı projesiyle ilgili anlaşmazlık giderildi. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile Avrupa Parlamentosu arasında varılan anlaşma işletmeci şirketlere ek yükümlülükler getiriyor. Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan yeni yönetmeliğin Rus devlet holdingi Gazprom'un projesini etkileyeceği sanılmıyor.

Avrupa Komisyonu 2017 yılında Kuzey Akımı 2 ile ilgili olarak doğal gaz yönetmeliğinde değişiklik yapılarak üçüncü bir ülkeden AB'ye doğal gaz nakleden boru hatlarına AB içindeki şebekeyle aynı şartların uygulanmasını önermişti. Buna göre tesisin mülkiyeti ve işletmeciliği tek elde toplanmayacak ve rakip şirketlerin boru şebekesini kullanmasına imkân tanınacaktı.

Almanya, Kuzey Akımı 2'yi kârlı olmaktan çıkaracağı gerekçesiyle değişikliğe karşı çıkmıştı. Geçen hafta bu yüzden Fransa ile arasında anlaşmazlık çıkan Almanya sonunda özel bazı kurallar uygulanmasını kabul ettirdiği AB'deki ortaklarıyla uzlaştı.

Şarta bağlı istisnalar

Sızan haberlere göre bundan böyle istisnalara, hükümetler arasındaki anlaşmaların Avrupa Komisyonu tarafından incelenmesi şartıyla sadece Almanya karar verebilecek.

Varılan uzlaşmayı memnuniyetle karşıladığını duyuran Komisyon revize edilen yönetmeliğin amaca uygun olup AB enerji piyasasındaki istisnalarla ilgili kararlara Komisyonun müdahale hakkının saklı tutulduğunu açıkladı. Ek kuralların milli karasuları dahil olmak üzere bütün AB'de uygulanabileceği ve tek pazar kurallarına uygunluğun Komisyon tarafından denetleneceği de açıklamada yer aldı.

Avrupa Komisyonu'nun iklimden sorumlu üyesi Miguel Arias Canete "Böylece, dayanışma ve güvene dayalı olup Komisyon'un da ortak edildiği entegre gaz pazarına götüren yolda önemli bir adım atılmış oldu” dedi. Carete "Avrupa yasalarındaki açıkların kapatıldığını ve gaz satmak isteyenlerin bundan böyle Avrupa kurallarına uymak zorunda olacağını" sözlerine ekledi.

Uzlaşma Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler