1. İNSAN HAKLARI

  2. ABD 103 bin göçmen çocuğu gözaltında tutuyor
ABD 103 bin göçmen çocuğu gözaltında tutuyor

ABD 103 bin göçmen çocuğu gözaltında tutuyor

Birleşmiş Milletler ABD'de 100 binden fazla çocuğun göçmenlik nedeniyle gözaltında tutulduğunu açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) ABD'de 100 binden fazla çocuğun göçmenlik nedeniyle gözaltında tutulduğunu ve bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

Manfred Novak'ın BM için hazırladığı Özgürlükten Mahrum Bırakılmış Çocuklar üzerine yapılan küresel çalışmada yer alan bu rakam, ABD sınırına yanlarında bir yetişkin olmaksızın gelen çocuklardan oluşuyor.

Çalışma 80 ülkeden 330 bin çocuğun göçmenlik nedeniyle tutuklu olduğunu ve bu çocukların üçte birinin ABD'de tutulduğunu ortaya koyuyor.

"Trump yönetiminin uygulaması insanlık dışı muameleye giriyor"

Çalışmayı Cenevre'deki bir basın toplantısında kamuoyuyla paylaşan Novak, bu rakama güvenilir kaynaklar ve en son resmi veriler temel alınarak bu durumdaki çocuk sayısının 103 bin olarak tespit edildiğini belirtti ve asıl rakamın çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekti.

Novak ayrıca göçmenlikle ilgili tutuklamaların çocuklar söz konusu olduğunda asla son çare olamayacağını, başka seçeneklerin her zaman bulunabileceğini de sözlerine ekledi.

ABD, 1990 yılında yürürlüğe giren BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne taraf olmayan tek BM üyesi ülke.

ABD'nin sözleşmeye taraf olmamasına rağmen sözleşmenin zalim ve insanlık dışı muameleyi yasaklayan kamu hakları ve siyasi haklara ilişkili bölümüyle bağlı olduğunu hatırlatan Novak, Trump yönetimi tarafından ebeveynlerinden ayrılan çocukların Meksika sınırında olduğunun ve bunun insanlık dışı muameleye girdiğinin altını çiziyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler