1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD: 45 Bin IŞİD Üyesi Öldürdük
ABD: 45 Bin IŞİD Üyesi Öldürdük

ABD: 45 Bin IŞİD Üyesi Öldürdük

ABD yönetimi, Suriye ve Irak'ta öldürülen IŞİD mensuplarının sayısını açıkladı.

A+A-

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanı ABD'li General Sean MacFarland, iki yıl önce başlatılan IŞİD karşıtı operasyonda Suriye ve Irak'ta yaklaşık 45 bin örgüt üyesinin öldürüldüğünü belirtti.

IŞİD'i zayıflatmak ve nihayetinde yok etmeye yönelik yürüttükleri çok uluslu operasyonun, örgütün gücünü etkisiz hale getirdiğini vurgulayan MacFarland, "Teyit etmek güç olsa da son 11 ay içerisinde 25 bin düşman savaşçısını öldürdük. Buna daha önce öldürülen 20 bin rakamını eklediğinizde 45 bin düşman savaş alanından kaldırıldı" bilgisini paylaştı.

MacFarland ancak örgütün hala 15 bin ila 30 bin savaşçısı bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

'CEPHE HATTINDAKİ SAVAŞÇI SAYISI AZALDI'

IŞİD'in öldürülen üst düzey yetkililerinin yerlerini doldurmakta güçlük çektiğine vurgu yapan MacFarland, "Cephe hattındaki savaşçılarının sayısı azaldı. Bu sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da böyle. Geçmişte oldukları kadar etkin hareket ettiklerini görmüyoruz ki bu da onları bizim için daha kolay hedef yapıyor. Sonuç olarak son zamanlardaki zayiatları arttı" dedi. 

MacFarland, IŞİD'in Irak'taki elindeki alanların yüzde 50'sini, Suriye'de ise yüzde 20'sini yitirdiği bilgisini verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.