1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. ABD Afganistan'da hava saldırılarına yeniden başladı
ABD Afganistan'da hava saldırılarına yeniden başladı

ABD Afganistan'da hava saldırılarına yeniden başladı

ABD, Afganistan'da ilerleyen Taliban'a yönelik hava saldırılarına yeniden başladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD, Afganistan'da Taliban'a yönelik hava saldırılarına yeniden başladı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, ABD'ye ait savaş uçakları ve insansız hava araçları, ülkenin birçok farklı noktasında Taliban'a karşı saldırılar düzenledi.

Saldırılarda Taliban mensuplarından ölen ve yaralananlar olduğu bildirildi.

Bölge kaynakları Taliban savaşçılarının yanı sıra sivillerin ve sivillere ait yerleşimlerin de ABD hava saldırılarında zarar gördüğünü aktardı.

Daha önce Afganistan'ın güneyindeki Hilmend ve Kandahar gibi vilayetlerde ABD tarafından Taliban'a yönelik düzenlenen hava saldırıları farklı noktalara da kaydırılmış durumda.

ABD'nin hava saldırılarını artırmasının altında, Taliban'ın son dönemde Afganistan genelinde sağladığı ilerleme yatıyor.

Taliban kısa bir süre içinde ABD ve NATO tarafından desteklenen Kabil yönetimi kontrolündeki birçok ilçe merkezini ele geçirmişti. Kabil yönetiminin Taliban tarafından ele geçirilen ilçe merkezlerini geri almaya yönelik operasyonlarının devam ettiği biliniyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana Taliban tarafından 40'dan fazla ilçe merkezi ele geçirilmiş, Kabil hükümetine bağlı güçler bu ilçe merkezlerinin birkaçını geri almayı başarmıştı.

Taliban'dan açıklama

Öte yandan Taliban, ABD'nün düzenlediği hava saldırılarına dair bir açıklamada bulundu.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada ABD'nin düzenlediği saldırılar kınanarak, bu saldırıların bir karşılığının olacağı ifadesine yer verildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ABD'li işgalcilerin bazı illerde düzenlediği bombardımanları en şiddetli biçimde kınıyoruz. Böylesi provokasyonlar, bir karşılık verilmesine kapı aralayacaktır.

İşgalciler Afganların trajedisini uzatmaya veya kendilerini savaşa dahil etmeye değil, ülkeden çekilmeye odaklanmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkacak olan şartlardan kendileri sorumlu olacaktır."

Taliban ilerliyor

ABD saldırılarına rağmen Taliban'ın Afganistan'da ilerlemeye devam ettiği dikkat çekiyor.

Taliban, ülkede güçlü olduğu güney ve doğu illerinde büyük bir hamlede bulunmasa da, kuzey illerinde önemli ilerleme kaydetti.

Özellikle Faryab, Belh, Tahar, Baglan, Saripul, Samangan gibi iller Taliban'ın ciddi ilerleyişine sahne oldu.

Taliban'ın bu şekilde kendisine karşı muhtemel direnişi başlamadan bitirmeyi ve Kabil hükümetinin bileşenlerini safdışı etmeyi amaçladığı düşünülüyor.

Ülkede son durum

Afganistan sahasında ABD ve NATO ülkelerinin desteklediği Kabil hükümeti güçleriyle Taliban arasında devam eden çatışmalarda tarafların kontrol alanlarına dair interaktif son durum haritası şu şekilde:

(Tam ekran olarak incelemek için tıklayın.)

Koyu Yeşil: %100-85 Taliban kontrolü
Yeşil: %85-70 Taliban kontrolü
Açık Yeşil: %70-55 Taliban kontrolü

Sarı: %55-45 kontrol paylaşımı
Gri: Seyrek nüfuslu dağlık bölgeler

Koyu Kırmızı: %100-85 Kabil hükümeti kontrolü
Kırmızı: %85-70 Kabil hükümeti kontrolü
Açık Kırmızı: %70-55 Kabil hükümeti kontrolü

Ülkedeki 34 il merkezinin tamamı Kabil hükümeti tarafından kontrol ediliyor. İl merkezlerinin kontrol durumu, tarafların bayrakları kullanılarak haritada belirtiliyor.

Haritanın ayrıntılarına dair açıklamalara ve il il detaylı saha durumuna, haritada her ilin merkezi olan şehrin üzerine tıklanarak erişilebilir.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.