1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. ABD Afganistan'daki hava saldırılarına devam ediyor
ABD Afganistan'daki hava saldırılarına devam ediyor

ABD Afganistan'daki hava saldırılarına devam ediyor

ABD, Afganistan'da Taliban'a yönelik düzenlediği hava saldırılarını sürdürüyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD, Afganistan'da Taliban'a yönelik düzenlediği hava saldırılarını sürdürüyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, ABD'ye ait bombardıman uçakları, ülkenin güneyindeki Kandahar ilinin Pencvay ilçesinde Taliban'ı hedef aldı.

Saldırıda, Taliban'a ait bombalı araçların vurulduğu iddia edilirken, Taliban konuya dair bir açıklama yapmadı.

ABD, Afganistan'dan çekilme sürecine rağmen Taliban'ı hedef alan hava saldırıları düzenliyor. Taliban söz konusu saldırılarda sivillerin ve Taliban mensuplarının hedef alındığını ve bu saldırıların Doha Anlaşması'na aykırılık teşkil ettiğini ifade ediyor.

Bölge kaynakları, bombardıman uçaklarının Körfez bölgesinden, yüksek ihtimalle Katar'dan kalktığını ve Pakistan hava sahasını kullanarak Afganistan'a girdiklerini belirtiyor.

Doha Anlaşması ve ABD'nin çekilme süreci

ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında, ABD ülkedeki askerlerini çekmeye başladı.

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada, ABD ülkeden 14 ay içerisinde çekileceğini taahhüt etmişti. Anlaşma imzalandığı dönemde ABD'nin ülkede yaklaşık 13 bin askeri bulunuyordu.

2020 Haziran ayı ortasında ABD, Afganistan'daki askerlerinin sayısını 8 bin 600 civarına düşürdü.

2020 Temmuz ortasında ise ABD, anlaşma kapsamında Hilmend, Uruzgan, Paktika ve Lağman vilayetlerinde bulunan toplam 5 büyük askeri üssü kapattı.

15 Ocak tarihinde ABD Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e düşürdü.

20 Ocak 2021 tarihinde resmi olarak göreve başlayan Joe Biden yönetimi ise, çekilme sürecinin Mayıs ayında başlayacağını ve 11 Eylül 2021 tarihine kadar bitirileceğini ilan etti.

Temmuz ayı itibariyle ABD, başta Bagram Üssü olmak üzere Afganistan'daki önemli merkezlerini terk etti. Yabancı güçlerin tamamına yakını da Afganistan'dan ayrıldı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.