1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD Aramco tesislerine yapılan saldırıların uydu görüntülerini yayınladı
ABD Aramco tesislerine yapılan saldırıların uydu görüntülerini yayınladı

ABD Aramco tesislerine yapılan saldırıların uydu görüntülerini yayınladı

ABD Aramco'nun iki tesisine düzenlenen saldırılarla ilgili uydu görüntüleri yayımlayıp saldırının arkasında İran'ın olduğunu doğrulayan kanıtlar bulunduğunu ileri sürdü.

Independent Türkçe
A+A-

ABD hükümeti, İran’ın geçtiğimiz cumartesi günü Saudi Aramco petrol tesislerini hedef aldığını iddia ettiği uydu görüntülerini paylaştı.

ABD yönetimi, saldırılarla ilgili uydu görüntüleri yayımlayıp bunların gerisinde İran'ın olduğu savlarını doğrulayan kanıtlar bulunduğunu ileri sürdü. 

"İran'ın sorumlu olduğuna şüphe yok"

Reuters'a konuşan ABD'li yetkililer, saldırıların tam tersi yönden geldiğini sandıklarını, bunun da Yemen'den ziyade İran'dan kaynaklanmış olabileceği ve güdümlü füzelerle düzenlenmiş olabileceği anlamına geldiğini söyledi. 

Saldırılar nereden kaynaklanırsa kaynaklansın İran'ın sorumlu olduğuna inandıklarını dile getiren yetkililer, "İran'ın sorumlu olduğuna şüphe yok. Ne derseniz deyin, bundan kaçış yok. Başka aday yok" dedi. 

Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco'nun Abkayk ve Hurays'ta bulunan tesislerini hedef alan saldırılar, bu noktalardaki petrol üretimin durmasına sebep oldu.

İran, saldırılara ilişkin ABD suçlamalarını reddederken, Tahran destekli Husiler saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Reuters'a konuşan ABD yetkilileri, uydu görüntülerinde yer alan saldırıların Husilerin Yemen’deki kontrol altında tuttuğu bölgelerden değil, İran veya Irak üzerinden gerçekleştiğini öne sürdü.

Irak, topraklarının Saudi Aramco tesislerine karşı terör saldırısı için kullanıldığı iddialarını reddetti.

ABD doğrudan İran'ı suçladı

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bugün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ABD’nin Irak’ın tutumunu desteklediğini söyledi.

Pompeo, saldırılardan doğrudan İran’ı suçlarken, Tahran’ın 'yalan diplomasisi' uyguladığını ve saldırıların Yemen’den yapıldığına dair bir kanıtın olmadığını vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin enerji bağımsızlığına rağmen müttefiklerine her zaman yardım edeceğini söyledi. Trump, Twitter hesabından konuya ilişkin açıklamasında, “Ortadoğu'nun petrol ve gazına ihtiyacımız yok. Aslında orada çok az sayıda tanker var ancak müttefiklerimize yardım edeceğiz” ifadelerini kullandı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler