ABD Başkan adayı Biden: Ayasofya yeniden müze olmalı

ABD Başkan adayı Biden: Ayasofya yeniden müze olmalı

Demokratların başkan adayı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Ayasofya'nın camiye dönüştürme kararını tersine çevirmeye çağırdı.

ABD'de Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden, 86 yıl sonra müzeden camiye çevrilen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin tekrar müze statüsüne çevrilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. 

Biden, "Erdoğan'a Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararını geri alarak, Ortodoks inancı da dahil olmak üzere herkesin eşit haklara sahip olabileceği müze statüsüne geri çevrilmesi çağrısı yapıyorum" dedi.

3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerine ilişkin hazırlıklarını sürdüren Demokratların adayı ve eski Başkan Yardımcısı Biden, Doğu Akdeniz ve Türkiye konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

EjqcH-NX0AAI2Bi.jpeg

“Trump yönetimi Türkiye’ye baskı yapmalı”

Biden, açıklamasında, "Trump yönetimi, Yunanistan'a yönelik bölgede herhangi bir provokatif eylemden kaçınması, askeri tehditleri bırakması ve diplomasi için alan yaratması konusunda Türkiye'ye baskı yapmalı" ifadelerini kullandı.

Biden, NATO'nun Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliği azaltma çabalarını desteklediğini kaydetti.

Biden'ın ocak ayında New York Times'a verdiği bir röportajda kullandığı ifadelere ve geçen ay kamuoyuna yansıyan açıklamalarına Ankara sert tepki göstermişti.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.