ABD Dışişleri Bakanı Blinken Kiev'de

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Kiev'de

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken gece boyunca Polonya'dan trenle seyahat ettikten sonra Kiev'e ulaştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'nın ikinci büyük kenti Harkiv'de yeni bir cephe hattı açan Rus birliklerini geri püskürtmek için mücadele eden Ukrayna'ya ABD'nin desteğini vurgulamak üzere sürpriz bir diplomatik ziyaret için Kiev'e geldi.

Kongre'nin geçen ay Ukrayna'ya uzun süredir ertelenen 61 milyar dolarlık askeri yardım paketini kabul etmesinden bu yana üst düzey bir ABD'li yetkilinin gerçekleştirdiği ilk ziyaret olan bu gezi, ABD yönetiminin İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşıyla meşgul olduğu yönündeki endişelerin de ortasında gerçekleşti.

Salı sabahı erken saatlerde trenle Kiev'e ulaşan Blinken ile seyahat eden gazetecilere isminin açıklanmaması kaydıyla bilgi veren ABD'li bir yetkili, Blinken'in "çok zor bir dönemde oldukları aşikar olan Ukraynalılara güçlü bir güvence mesajı vermeyi" hedeflediğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Blinken'in Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve diğer üst düzey Ukraynalı yetkililerle bir araya gelerek "savaş alanındaki gelişmeleri, yeni ABD güvenlik ve ekonomik yardımlarının etkisini, uzun vadeli güvenlik ve diğer taahhütleri ve Ukrayna'nın ekonomik toparlanmasını desteklemek için devam eden çalışmaları görüşeceği" belirtildi.

Bu, Rusya'nın Şubat 2022'de geniş çaplı işgalini başlatmasından bu yana Blinken’ın Kiev'e yaptığı dördüncü ziyaret.

Bakan son olarak geçen yıl Eylül ayında Ukrayna'yı ziyaret etmişti.

Blinken'in gelişi, Ukrayna'nın mühimmat ve insan gücü konusundaki zayıflıklarından faydalanmaya çalışan Rusya'nın Harkiv bölgesinde ve doğu cephesinde yeni bir hamle yaptığı bir döneme denk geliyor.

Pazartesi günü ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Washington'un Ukrayna'ya silah "teslimatının hızını" arttırmaya ve Kongre'nin yardım paketini aylarca bekletmesinden kaynaklanan dezavantajı tersine çevirmeye çalıştığını söyledi.

"Gecikme Ukrayna'yı bir çıkmaza soktu ve biz de bu çıkmazdan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz" diyen Sullivan, bu hafta yeni bir silah paketinin açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Blinken ile birlikte seyahat eden ABD'li yetkili, topçu, hava savunma sistemleri ve uzun menzilli balistik füzelerin halihazırda teslim edildiğini ve bunların bir kısmının cephe hatlarına gönderildiğini söyledi.

Rusya Ukrayna'nın yaklaşık yüzde 18'ini işgal altında tutuyor.

Rus ordusu cuma günü Harkiv bölgesinde yeni bir saldırı başlatarak binlerce kişiyi tahliyeye mecbur bırakmıştı.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar

uyg.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.