1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. ABD: Esed rejimiyle normalleşme planımız yok
ABD: Esed rejimiyle normalleşme planımız yok

ABD: Esed rejimiyle normalleşme planımız yok

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington'un Beşar Esed rejimiyle diplomatik ilişkileri "normalleştirme veya iyileştirme" planı olmadığını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Washington'un Beşar Esed rejimiyle diplomatik ilişkileri "normalleştirme veya iyileştirme" planı olmadığını ve diğer ülkeleri de bunu yapmaya teşvik etmediğini açıkladı.

Ürdün'ün Suriye ile olan ana sınır kapısını yeniden açmasının ardından Reuters'ın Washington'un iki ülke arasında bir yakınlaşmayı destekleyip desteklemediğine ilişkin sorusuna yanıt olarak Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Esed'in kendi gözlerinde "hiçbir meşruiyet kazanmadığının" altını çizerek, "Esed rejiminin Suriye halkına uyguladığı vahşet göz önüne alındığında, ABD'nin Esed hükümetiyle ilişkilerini normalleştirmesi söz konusu değil" dedi.

Açıklama, Başkan Joe Biden yönetiminin Suriye hakkında bugüne kadarki en güçlü yorumları arasında yer aldı.

ABD müttefiklerinden geri adım

2012'den beri Suriye'deki diplomatik varlığını askıya alan ABD, ülkede şu ana kadar büyük ölçüde 'IŞİD'i kesin bir yenilgiye uğratma ve 'Suriye halkına insani yardım sağlama' politikası gütmüştü. Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere ABD'nin müttefiki Arap devletleri, iç savaşın patlak verdiği 2011'den itibaren Suriye ile bağlarını kesti.

Birleşik Arap Emirlikleri Suriye ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmak için 2018'de ilk adımı atsa da, Haziran 2020'de eski Başkan Donald Trump, Esed'i ve yakın çevresini hedef alan en kapsamlı yaptırımlarını uyguladı.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.