ABD Gülen'i Yakın Takibe Almış: 'Madde Madde Rapor'

ABD Gülen'i Yakın Takibe Almış: 'Madde Madde Rapor'

Wikileaks’ten sızdırılan konsolosluk yazışmalarına göre ABD, Gülen Örgütü'nü 2003’ten itibaren yakın plana almış.

Hürriyet gazetesinden Gökçe Aytuğlu'nun haberin göre. WikiLeaks'in 2011'de internete sızdırdığı ABD Dışişleri'nin ‘gizli' yazışmalarına bakıldığında Gülen Cemaati'nin Amerikalılarca 2003'ten itibaren çok taraflı kaynaklarla sorgulandığı anlaşılıyor.

Polis teşkilatının Cemaat'in eline geçmeye başladığı, o tarihteki yazışmalarda bile vurgulanmış. Yine AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesiyle Gülen Cemaati'nin nasıl rahat bir hareket alanı bulduğu yazışmalardan anlaşılıyor. Ergenekon Davası sürecinde Dursun Çiçek'e ait olduğu iddia edilen delillerin ‘uydurma' olabileceği daha ilk günlerde ABD Dışişleri yazışmalarına girmiş. Diplomatlar arasında Gülen Cemaati'ne ilişkin yorum farklılıkları bulunsa da (örneğin eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson (2000-2003) ile eski İstanbul Konsolosu Deborah Jones (2005-2007) Cemaat'i ve Cemaatçileri aynı perspektiften değerlendirmiyor) Amerikalılar iki noktaya odaklanmış: İlki, Gülen'in radikal İslamcı bir lider olup olmadığı, ikincisiyse Amerika'daki yerleşim durumu. 

1) DEVLET KATINDAKİ RAHATSIZLIK KEYFİ YORUMLANMIŞ: 11 MART 2003

WikiLeaks'e sızan Gülen konulu belgelerin en eskisi Büyükelçi Robert Pearson'a ait bir telgraf. Ankara Büyükelçisi, Cemaat'i anlamaya çalışıyor...

** Gülen, 1970'lerde başladığında çok daha militandı. Cemaat, diğer İslami tarikatlara benzer şekilde işliyor fakat göreceli olarak daha disiplinli ve daha katı bir hiyerarşiye sahip.

** Gülen ve takipçileri, aralarında eski Cumhurbaşkanı Demirel ve önde gelen laik milliyetçi Başbakan Ecevit'in de bulunduğu siyasetçilerle ilişkiler kurup kamu desteği aldı. Cemaat'in 35 ülkede üniversitelerden medyaya, iş derneklerinden holdinglere geniş bir bağlantı ağı bulunmakta.

** Cemaat, Türk hükümeti, özellikle Dışişleri ve istihbarat servisi tarafından cesaretlendirilmekte.

** Fakat Kemalist devlet, özellikle Türk ordusu 1997 post-modern darbesinde olduğu gibi Gülen'i İslamcı bir tehdit olarak tanımlıyor.

** Gülencilerle yoğun ve devamlı irtibatlarımıza dayanarak şu sonuca ulaştık: Gülen'in yaklaşımı uzun vadeli ve üst düzey yöneticileri militan gibi görünmeme konusunda çok temkinli. Hareket devlete karşı açık ve güncel bir tehlike arz etmiyor.

2) DİYANET'İN KONTROLÜ İÇİN SAVAŞ: 28 TEMMUZ 2003

Ankara'dan aynı yıl geçilen ikinci bir telgrafta hükümetle Cemaat'in ilk yakınlaşmaları anlatılmış...

** İslamcıların belirttiğine göre Gülen Cemaati ile AK Parti istikrarlı biçimde yakınlaşıyor. Bu beklenmedik işbirliği AK Parti'nin atama gücü ve Gülen'in merkezdeki bağlantıları ve sistem hakkında bilgisi sayesinde Diyanet'ten bürokrasinin diğer alanlarına ortak bir fayda sağlayabilir.

** Gülenciler önceki hükümetlerin aksine Erdoğan, yardımcısı Gül ve AK Parti'nin önde gelenleriyle gayet iyi bir şekilde çalışabildiklerini söylüyor.

** Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın merhum oğlu da Gülen'in müridiydi.

** Kıdemli bir AK Parti milletvekilinin danışmanı bize Ahmet Davutoğlu'nun da Nurcu olduğunu söyledi. Ancak Gülen'in grubunda olup olmadığı net değil.

3) ERDOĞAN'A MESAFE KOYMAYA BAŞLIYORLAR: 7 NİSAN 2005

Eski Büyükelçi Eric Edelman, ‘model ülke' tartışmaları eşliğinde Ankara'dan bakınca Türkiye'deki İslam'ı ve Gülen Cemaati'nin rolünü anlatıyor...

** Batı'da birçok kişi Türkiye'deki ılımlı İslam'ı model olarak görse de gerçek farklı. Bir tarafta dini kontrolü altında tutmaya çalışan devlet, diğer tarafta bağnaz tarikatlar bulunmakta.

** Seçimlerde başarılı olmak isteyen partiler tarikatlara ihtiyaç duyuyor.

** Gülen Cemaati yüzlerce müridini polis teşkilatına, yargıya ve Sayıştay'a sızdırmış durumda. AK Parti içinde de gedikler açmayı başarıyorlar.

** Fakat son dönemde, Erdoğan'ın yönetim tarzından tatmin olmadığı için onunla arasına mesafe koyduğu görüntüsünü veriyor.

4) GÜLEN, REFERANS MEKTUBU PEŞİNDE: 4 AĞUSTOS 2005

Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak Haleva

İstanbul Konsolosluğu'ndan ‘Hoca için destek toplamak' başlığıyla gönderilen yazışmada Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak Haleva'yı zor durumda bırakan bir istekten bahsediliyor. Fethullah Gülen, ABD'de oturma izni alabilmek için aralarında Haleva'nın da bulunduğu bazı kişilerden destek mektubu istemiş. Yazışmada bazı bilgiler öne çıkıyor...

** Gülen'in hoşgörü ve diyalog mesajlarına, İslam'ı bilim ve moderniteyle uzlaştırma çabalarına bakıldığında birkaç Batılı gözlemcinin onu ‘Ilımlı İslam'ın sesi olarak tercih ettiği görülüyor.

** Yine de bu hareketin nihai hedefleri konusunda derin ve yaygın şüpheler sürüyor.

** Cemaat çevresinden insanlara baskı yapıldığı, işadamlarının Cemaat okullarına ya da diğer aktivitelere bağış yapmaya zorlandığını anlatan kaynaklarımız var.

** Cemaat okullarındaki öğrencilerin dini olarak nasıl endoktrine edildiğine dair sağlam raporlarımız var.

m Bu veriler, Cemaat üyelerinin aralarında polis teşkilatının da bulunduğu devlet kurumlarına nüfuz etmesiyle birleştirildiğinde ortaya farklı bir tablo çıkıyor.

** Gülenciler kendi uluslararası okullarında gelecek nesilleri şekillendirme amacındalar. Yine belgelenen amaçlarına göre sadece iş dünyasına değil, devlete sızma konusunda da başarı kazandıklarında ılımlı havalarının devam edip etmeyeceğine ilişkin soru işaretleri bulunmakta.

5) GÜLENCİLER NİYE AMERİKA'YA GİDİYOR? 23 MAYIS 2006

Eski İstanbul Başkonsolosu Deborah Jones, Gülencilerin vize başvurularının konsolosluk çalışanlarında kaygı yarattığını anlatıyor...

** Gülen destekçilerinin artan bir vize talebi var. Başvuranlar, seyahat amaçları ve Fethullah Gülen'le ilişkileri konusunda daima kaçamak cevaplar veriyor.

** Bu durum konsolosluk çalışanlarının kafasında soru işaretleri yaratıyor. Endişemiz, Türkiye'nin laik kesimlerinin endişeleriyle aynı.

** Gülencilerin dosya yükü, konsolosluğun yıllık sayısı 75 bini bulan göçmen olmayan vize başvurusunun yüzde 3 ile yüzde 5'ini oluşturuyor.

6) GÜLENCİLERLE VİSKİLİ BULUŞMA: 27 NİSAN 2007

27 Nisan e-muhtırası yayımlanmadan birkaç saat önce İstanbul Başkonsolosu Deborah Jones, 10 gün önce düzenlenen ilginç bir toplantıya dair bir telgraf geçiyor. Yazışmaya konu olan toplantıda Fehmi Koru, Nazlı Ilıcak gibi gazeteciler, Niyazi Öktem gibi akademisyenler ve eski Vatikan Türkiye Temsilcisi Georges Marovitch gibi isimler var. Jones, hem konuklar hakkında hem de Gülen Cemaati'ne ilişkin ilginç yorumlarda bulunuyor...

** Konuklar Nazlı Ilıcak tarafından seçildi. Kendisi Türk siyasal hayatında viskici bir figür olarak nam salmakla birlikte, bir zamanlar Meclis'ten kovulan, sonra AİHM'de aklanan eski bir milletvekilidir.

** Fehmi Koru, "Hoca, gerçek manevi ihtiyaçlara hitap ediyor, Diyanet'in belirlediği doktrini tekrarlamıyor. Onun Kuran yorumu Hıristiyanlarla, Yahudilerle ve inanmayanlarla uzlaşmanın kapılarını aralıyor" dedi.

** Konuklar Gülen okullarının Türk kültürü konusunda yaptığı katkıyı Osmanlı dönemindeki yapıyı temsil eden, tıpkı Amerika gibi bir kültürel mozaik olarak açıkladı.

** Niyazi Öktem: "Türkler Arap'tan çok Yunan." Yani korkacak bir şey yok.

** Konuklar ‘Sızıntı' dergisinin 800 bin abonesine bakarak, Gülen'in takipçi sayısının 2-3 milyona ulaştığı tahmininde bulunuyor.

** Muzip bir gülümsemeyle misafirlerimizden bazıları bize Türkler arasında yaygın bir inanış olan, ‘Hoca'yı ABD'nin yarattığı, CIA'in desteklediği' yorumlarından bahsetti.

** Bu etkileyici akademisyen, dinî nayran ve takipçi grubu, Fethullah Gülen ile ilgili olarak laiklerin bakış açısından ışık yılı uzakta bir portre çizdi. Laikler Gülen'in kripto bir molla olduğunu, Türkiye'yi İran'dan çok farklı olmayan bir şeriat devletine çevirmek istediğini söylüyor.

** Hoşgörü ve işbirliğine dair en etkileyici olanıysa içki içenle içmeyenlerin, başörtülüyle başı açık insanların bir aradabulunmasıydı.

7) ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMEK İSTEMEMİŞ: 4 HAZİRAN 2007

İstanbul Başkonsolosu Jones, 2007'deki genel seçimlerden hemen önce bu kez işadamı Zeynel Abidin Erdem'le bir buluşmasında duyduğu bir bilgiyi aktarıyor...

** Erdem, Gülen'le Erdoğan'ın şu anda çok yakın olmadığına inanıyor. Birkaç yıl önce ikili arasında telefon görüşmesine aracılık etmek istemiş ancak Gülen tarafından reddedilmiş.

** Erdem'e göre Dışişleri Bakanı Gül ve eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Gülen'le çok daha yakın bir ilişkiye sahip.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.