1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD, HDP tutuklamalarından 'derinden' rahatsız
ABD, HDP tutuklamalarından 'derinden' rahatsız

ABD, HDP tutuklamalarından 'derinden' rahatsız

Amerikan yönetimi, HDP’li vekillerin tutuklanmasınden ‘derinden’ rahatsız olduğunu duyurdu.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın demokrasi ve insan haklarından sorumlu müsteşarı Tom Malinowski,Twitter hesabından, Türk hükümetinin HDP’li vekilleri tutuklayıp internete erişimi engellemesinin ‘dost ve müttefik olarak’ ABD’yi derinden rahatsız ettiğini söyledi.

Malinowski, “Demokrasilerin, seçilmiş vekillere karşı yasal işlemde bulunurken, bu işlemi haklı çıkarma ve adalete güveni koruma görevi var. Basın özgürlüğü ve internet erişimi sağlıklı demokrasi ve ekonomi için esastır. Türkiye’yi, bilgiye erişimi yeniden sağlamaya çağırıyorum” diye yazdı.

HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte grup başkanvekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak milletvekili Ferhat Encü tutuklanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.