1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD: İdlib mutabakatından memnunuz
ABD: İdlib mutabakatından memnunuz

ABD: İdlib mutabakatından memnunuz

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey 'Rusya ile Türkiye arasındaki İdlib mutabakatından memnun olduğunu' söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Bir gazetecinin çekilmenin maliyeti ve takvimi konusundaki sorusuna yanıt veren ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Öncelikle çekilme konusunda ortada bir takvim yok. İkinci olarak da eğer bir askeri operasyondan bahsediyorsanız, maliyet konusu son derece karmaşık bir meseledir. Bizim Suriye’deki operasyonlarımızın toplam maliyeti geçen yıl itibariyle 2 milyar dolara ulaştı. Bu 700 milyar dolarlık savunma bütçemiz içerisindeki küçük bir kalem” değerlendirmesini yaptı.

''Menbiç yol haritası üzerinde ilerliyoruz''

Türkiye’nin Suriye’de tampon bölge kurulması ve kontrolünü istemesiyle ilgili bir soruya da Jeffrey, “Öncelikle diplomasi, diplomasidir ve siz farklı pozisyonlar alır ve stratejiler ile çözümler arasında bağlar kurmayı denersiniz. Başkan Trump, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu son derece net olarak anladığını ortaya koydu. Türkiye, Kuzey Suriye’de SDG içerisinde, Kürtlerin idaresindeki ortağımız YPG güçlerinin, PKK’yla ilişkili olduğu konusunda endişelere sahip. Bu nedenle de Türkiye’nin haklı güvenlik kaygıları var. Başkan ve bizler Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermek konusunda söz verdik. Ancak ayrıca bizlerle birlikte Esad’a ve IŞİD’e karşı duran Kürt halkına yönelik uygunsuz bir muamelenin olmaması gerektiği konusunda da son derece kaygılıyız. Dolayısıyla her iki tarafın endişeleri konusunda son derece dikkatliyiz ve bir çözüm bulacağımıza inanıyoruz ancak henüz bunu sağlayabilmiş değiliz” dedi.

"İdlib mutabakatından memnunuz"

Jeffrey, Suriye konusunda ABD'nin sürekli olarak farklı seviyelerde görüşmeler yürüttüğünü bunun arasında askeri birimlerin de olduğunu belirtti. Jeffrey, Suriye’nin durumu hakkında diplomatik görüşmelerin de bir yandan sürekli olarak yapıldığını, Menbiç’in, İdlib’in ve daha birçok bölgenin Rusya, Türkiye ve ABD arasında konuşulan konular olduğunu söyledi. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye’yle bir çok konuda mutabık olduklarını ancak siyasi çözüm konusunda Rusya’yla fikir ayrılıklarını olduğunu hatırlattı.

Jeffrey bununla birlikte ABD'nin, Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib mutabakatından memnun olduğunu söyledi.

''IŞİD yeniden dirilebilir''

Jeffrey IŞİD’in her ne kadar elindeki son bölgeden de çıkarılmak üzere olduğunu söylese de örgütün hem Irak hem de Suriye topraklarında yeniden toparlanabileceğine yönelik ciddi kaygılarını olduğunu söyledi. ABD Suriye Özel Temsilcisi, Irak ve Suriye toprakları içerisinde uyuyan hücreler de dahil olmak üzere 15 ila 20 bin civarında IŞİD militanının bulunduğuna inandıklarını belirtti. Jeffrey “Bu konudaki güzel haberse IŞİD’in elinde artık bir toprak kalmadı. Bir halifelik yok artık ve ellerinde silahları düzenli bir orduları kalmadı” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler