1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD, Irak ve Suriye'de 119 sivili vurdu
ABD, Irak ve Suriye'de 119 sivili vurdu

ABD, Irak ve Suriye'de 119 sivili vurdu

ABD Ordusu, 2014'ten bu yana Irak ve Suriye'de düzenlenen IŞİD karşıtı operasyonlarda öldürülen sivil sayısını açıkladı.

A+A-

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun Irak ve Suriye'de devam eden hava operasyonlarında hayatını kaybeden sivillerin sayısını açıkladı. Açıklamaya göre, hava operasyonlarında şimdiye kadar 119 sivil hayatını kaybetti, 37 kişi yaralandı. 20 Kasım 2015 - 10 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen operasyonlarda 64 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Ancak bu sayının insan hakları örgütlerinin tahminlerinin oldukça altında kaldığına dikkat çekiliyor.

DW'nin haberine göre; operasyonların silahlı çatışma hukukuna uygun şekilde gerçekleştirildiğini belirten ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Albay John Thoma, her operasyonda gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını ileri sürdü. 

Uluslararası koalisyon 2014 yılında hava operasyonlarına başlamıştı. Bu operasyonların yüzde 80'i ABD ordusu tarafından yürütülüyor. Merkezi Londra'da bulunan sivil toplum kuruluşu Airways, koalisyonun hava operasyonları sırasında en az bin 700 sivilin öldürüldüğünü öne sürüyor. Uluslararası Af Örgütü ise sivil kayıpların sayısının 300 dolayında olduğunu tahmin ediyor.

Musul operasyonuna tepkiler

17 Ekim'de Musul'u IŞİD'den arındırmak için Irak ordusu tarafından başlatılan operasyon da sivil kayıplar nedeniyle insan hakları örgütlerinin tepkisini çekiyor.

Uluslararası Af  Örgütü, Irak ordusu birliklerinin Musul operasyonu sırasında işkence uyguladığını ve sivilleri öldürdüğünü belirtti. Örgütün açıklamasına göre, Musul'un güneyinde kalan köylerde çok sayıda sivil IŞİD'le bağlantılı oldukları gerekçesiyle öldürüldü. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.