"ABD, Irak'la Türkiye arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor"

"ABD, Irak'la Türkiye arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor"

New York Times, Washington’ın Ankara’yı, Musul operasyonuna doğrudan katılmadan, tıbbi destek ve insani yardım yapması için ikna etmeye çalıştığını yazdı.

New York Times’ın (NYT) ‘Türkiye’nin Musul savaşına katılmak için baskı yapması Irak ile gerilimi tırmandırıyor’ başlıklı yazısı “Irak ile Türkiye arasındaki ihtilaf, Irak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul’un IŞİD’den geri alınması için başlatılan çetrefilli askeri operasyonun jeopolitik bir yan gösterisi olarak ortaya çıktı” ifadeleriyle başladı.

‘TÜRKİYE İLE IRAK ARASINDAKİ ÇATLAK SADECE DİPLOMATİK BİR TARTIŞMA DEĞİL’

Sputnik'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin karşılıklı açıklamalarını da hatırlatan gazetenin değerlendirmesi şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ile Irak arasındaki çatlak sadece diplomatik bir tartışma değil, Irak’ın egemenliğindeki çöküntünün keskin bir örneği, aynı şekilde Suriye’nin de. IŞİD iki ülke arasındaki sınırları yok ederken Türkiye her iki ülkede de, hükümetlerin iznini almadan, asker konuşlandırdı.”

‘TÜRKİYE’NİN BAŞİKA’DA 600 İLA 800 ARASINDA ASKERİ VAR’

“ABD’li diplomatlar neredeyse bir yıldır krizi önlemenin yollarını aradı” denilen yazıda, Türkiye’nin ‘Irak’ın egemenliğine saygı göstermesi ve ABD öncülüğündeki koalisyon çatısı altında IŞİD’le mücadeleye yardım etmesi’ için teşvik edildiği de aktarıldı. New York Times, isminin belirtilmesini istemeyen bir diplomatik kaynağa dayandırarak, Türkiye’nin Musul yakınlarındaki Başika Kampı’nda 600 ila 800 arasında değişen sayıda askerinin olduğunu belirtti. Aynı kaynak, kampta Türk ordusuna ait tank ve topların olduğunu, zaman zaman bu noktadan IŞİD hedeflerinin vurulduğunu da kaydetti. Gazete, Başbakan Binali Yıldırım’ın, Peşmerge güçlerinin Başika’yı IŞİD’den geri almak için pazar günü başlattığı operasyon kapsamında kendilerinden yardım istediği yönündeki açıklamalarını da anımsattı. Ancak Yıldırım’ın bu açıklamaları hem Musul operasyonunu yürüten Ortak Operasyonlar Komutanlığı hem de Peşmerge tarafından yalanlanmıştı.

ABD’DEN ‘TÜRKİYE MUSUL OPERASYONUNA DOĞRUDAN KATILMASIN’ ÖNERİSİ

Öte yandan gazeteye ABD’nin eski Bağdat ve Kabil büyükelçisi Zalmay Khalilzad’ın The National Interest için kaleme aldığı makalesinde dikkat çektiği ‘Irak ile Türkiye arasında bir savaş başlama’ ihtimaline vurgu yaptı. Khalilzad söz konusu makalesinde “Musul’un geri alınması ve istikrara kavuşturulmasını tehlikeye atabilecek bir savaş tehlikesi var” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye ile Irak’ı karşı karşıya getirebilecek olası bir krize karşı ABD’nin iki ülke arasında aracılık yapmaya çalıştığını kaydeden gazete, bu arabuluculukta ‘Türkiye’nin Musul operasyonuna doğrudan katılmadığı ama eğitim faaliyetlerini sürdürdüğü, muhtemelen de tıbbi ve insani destek sağladığı’ bir formül üzerinden durulduğunu kaydetti.

CARTER: DENGE KURMAYA ÇALIŞIYORUZ

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın Türkiye ve Irak temaslarını hatırlatan gazete Carter’ın ‘iki ülkenin prensipte anlaştığını’ açıkladığını açıklamasına rağmen Irak hükümeti tarafından yalanlandığını da aktardı. Gazete ayrıca, Carter’ın “ABD, Irak’ın egemenliğine duyduğu saygı ile Türkiye’nin bölgedeki tarihsel rolüne duyduğu saygı arasında denge kurmaya çalışıyor” sözlerine de sayfalarında yer verdi.

‘TÜRKİYE’NİN ISRARI NEDENİYLE ŞİİLER DE MUSUL SAVAŞINA KATILABİLECEKLERİNİ SÖYLÜYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Musul operasyonunun arkasından yaptığı Misak-ı Milli açıklaması anımsatan New York Times, “ABD, Musul savaşında Irak ordusu, Kürt güçler ve Sünni aşiretlerin oluşturduğu güçle yakın şekilde çalışıyor ama Şii militanlarla değil. Ama şimdi, Türkiye’nin (savaşta) rol oynama ısrarı nedeniyle, Şii liderler de savaşa katılabileceklerini söylüyor” yorumunda bulundu. Gazete, Şii grupların Telafer’in IŞİD’den alınması için başlatılacak operasyonda da yer almak istediğini belirterek bu durumun kentin Sünni yoğunluklu olması nedeniyle Türkiye’nin alarm durumuna geçmesine neden olduğuna dikkat çekti.

‘IRAKLI ŞİİLERLE TÜRKİYE BİRBİRLERİNDEN HİÇ HOŞLANMAZ’

“Osmanlı İmparatorluğu döneminde Irak’ın Sünni elitler tarafından yönetildiği günlere bakacak olursak, Iraklı Şiilerle Türkiye birbirlerinden hiç hoşlanmazlar” ifadeleri kullanılan yazı, Şii lider Mukteda el Sadr’ın çağrısı üzerine Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin önünde düzenlenen eylemde taşınan bir pankartta yer alan şu sloganla sona erdi: ‘Biz sizi kovmadan topraklarımızı terk edin.’

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.