1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD: İsrail'in hakkını savunuyoruz
ABD: İsrail'in hakkını savunuyoruz

ABD: İsrail'in hakkını savunuyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran'ın İsrail'e yönelik tehditleri devam ettiği sürece İsrail'i destekleyeceklerini ve güvenlik taahhütlerini yerine getireceklerini söyledi.

Deutsche Welle
A+A-

İsrail'de gelecek ay yapılacak seçimler öncesinde ülkeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin İran'a karşı İsrail'i desteklediğini ifade etti. Bakan Pompeo, Ortadoğu ziyareti kapsamında bugün Kudüs’te İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştü.

ABD’li Bakan, İran'ın İsrail'e yönelik tehditleri ile ilgili olarak "Bu tür tehditler İsrail'in günlük yaşamının bir parçası olduğu sürece, İsrail'in güvenliğine yönelik taahhüdümüzü devam ettireceğiz ve kendini savunma hakkını destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Pompeo geçen ay İsrail ve Arap devletlerinin katılımıyla Varşova'da bir Orta Doğu konferansı düzenlendiğini ve bu toplantıda İran'ın "bölgesel saldırılarının” durdurulmasının ele alındığını söyledi.

ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan ABD Başkanı Donald Trump'ın kararıyla çekilen Washington, İran'ın ekonomisini hedef alan ve mutabakat kapsamında dondurulan yaptırımları geçen sene yeniden yürürlüğe koymuştu.

Netanyahu: İrana baskıyı artırmalıyız

İran'ın bölgedeki nüfuzundan rahatsız olan İsrail'in Başbakanı Netanyahu da, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran üzerinde kurduğu baskının meyve vermeye başladığını söyledi.

Netanyahu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "(Baskıyı) arttırmalıyız, genişletmeliyiz. İsrail bölgede ve dünyada İran saldırganlığını etkisiz hale getirmek için ABD ile yakın temas halinde çalışıyor" dedi.

İsrail Başbakanı, İran'ın Suriye'ye askeri olarak yerleşmesine engel olma taahhüdünü tekrar etti.

"Bizim hareket özgürlüğümüzün sınırı yok” diyen Netanyahu, “ABD'nin eylemlerimizi desteklemesine müteşekkiriz" şeklinde konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler