1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD istihbaratı: Rusya, Trump'a yardım etti
ABD istihbaratı: Rusya, Trump'a yardım etti

ABD istihbaratı: Rusya, Trump'a yardım etti

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Clapper, Rusya'dan yönelen siber saldırıların, ABD'de şu ana dek seçimlere yapılan "en saldırgan müdahale" olduğunu söyledi.

A+A-

ABD'nin dört istihbarat servisinin şefleri, seçilmiş ABD Başkanı'na Rusya'nın seçimlere müdahalesine ilişkin değerlendirmeleri konusunda brifing verecek.

Bu görüşmeye bir gün kala ABD Senatosu'ndaki bir oturuma katılan ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, bulgularına büyük güveni olduğunu söyledi. Clapper, Rusya'nın siber saldırılarının oy sayımında ise etkili olmadığını söyledi.

Clapper, "Rusya'nın kendilerinin ya da başkalarının olsun, seçimlere müdahale konusunda uzun bir geçmişi var. Ancak bu son vakada gördüğümüz gibi seçim sürecine müdahale amacıyla böylesine doğrudan bir kampanyaya hiç rastlamadık” dedi.

Clapper, "Bu çok yönlü bir kampanya. Hackleme sadece bir bölümüydü. Aynı zamanda klasik propaganda, dezenformasyon ve yalan haberler de içerdi” şeklinde konuştu.

Clapper, Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) Direktörü Michael Rogers ve Savunma Bakanlığı İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Marcel Lettre, yayınladıkları ortak bildiride, "Sadece Rusya'nın en üst düzey yetkilileri, hackerların Demokrat Parti'nin dosya ve e-postalarını çaldığı böyle bir operasyona yetki vermiş olabilir" dedi.

20 Ocak'ta göreve geldikten sonra Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'sı ile yakınlaşma taahhüdünde bulunan Trump, müdahale yönündeki bulguları hep reddetti.    

'Rusya, Trump'a yardım etti'

ABD istihbarat servisleri tarafından komiteye sunulan raporda, Rusya'nın siber saldırılar üzerinden Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın başkan seçilmesine yardım ettiği suçlaması tekrarlandı.

Clapper, Savunma Bakanlığı İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Marcel Lettre ve Amiral Michael Rogers tarafından yazılan raporda "Rusya, ABD hükümetine, ordusuna, diplomatik, ticari ve altyapısına yönelik büyük tehdit oluşturan bir siber aktör" denildi.

Amerikan New York Times gazetesi de Aralık ayında yayınladığı haberde, CIA'in de aralarında olduğu istihbarat örgütlerinin Rusya'nın siber saldırılar üzerinden Trump'ın başkan seçilmesine yardım ettiği konusunda "oldukça emin" olduklarını aktarmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.