ABD: Karlov suikastiyle ilişkilendirilmekten rahatsızız

ABD: Karlov suikastiyle ilişkilendirilmekten rahatsızız

Açıklama yapan ABD Dışişleri Sözcüsü, Karlov suikastiyle ilişkilendirilmekten rahatsız oldukları mesajını verdi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik suikastin ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefonla aradığı ve iki dışişleri bakanının son gelişmeleri görüştüğü bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre görüşmede Çavuşoğlu Kerry'e "hem Türkiye, hem de Rusya saldırının arkasında FETÖ'nün olduğunu biliyor" mesajı verdi. Çavuşoğlu'nun saldırıyı düzenleyen kişi hakkında da ABD'yi bilgilendirdiği kaydedildi.

Kerry'nin de büyükelçinin öldürülmesinden dolayı büyük üzüntü duyduğunu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la da bir telefon görüşmesi yaptığını dile getirdiği aktarıldı.

Washington'dan açıklama

Dışişleri Bakanı John Kerry'nin sözcüsü John Kirby telefon görüşmesi sonrasında Washington'da yaptığı açıklamada, "Fethullah Gülen'in ABD'deki varlığı nedeniyle bu korkunç suikasti ABD ile ilişkilendiren bazı söylemler olduğuna" işaret ederek, bu iddiaların gülünç ve yanlış olduğunu söyledi.

Bu tür söylemlerden Washington'ın rahatsızlık duyduğuna işaret eden Kirby, olayın soruşturulması ve herhangi bir yargıya varmadan önce de kanıtların ve belgelerin ortaya konması gerektiğini ifade etti. Kirby, bu olayın arkasında ABD'nin olduğu yönündeki iddiaların tamamen saçma olduğunu yineledi.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.