ABD Ortadoğu’ya ilave hava savunma sistemleri gönderiyor

ABD Ortadoğu’ya ilave hava savunma sistemleri gönderiyor

Austin ayrıca bölgede konuşlandırılmak üzere ilave sayıda askere ‘hazır ol’ emri verildiğini de kaydetti ancak bu sayının ne kadar olduğunu belirtmedi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, THAAD hava savunma sistemiyle ilave Patriot hava savunma sisteminin Ortadoğu’ya gönderileceğini açıkladı.

Pentagon buna gerekçe olarak son günlerde bölgede ABD askerlerine yönelik saldırıları gösterdi.

ABD’nin halihazırda bölgede önemli bir donanma gücü bulunuyor.

İki uçak gemisi ve onları destekleyen savaş gemileri bölgede.

İsrail-Hamas savaşıyla birlikte İran’ın desteklediği grupların aktiviteleri nedeniyle ABD bölgede önlemlerini artırıyor.

Savunma Bakanı Llyod Austin yaptığı yazılı açıklamada, İran ve ona bağlı güçlerin Ortadoğu’da gerilimi artırmalarıyla ilgili Başkan Biden’la yaptıkları ayrıntılı görüşmelerin ardından Savunma Bakanlığı’nın bölgedeki pozisyonunu güçlendirmek için ek adımlar atılmasını yönlendirdiğini kaydetti.

Austin ayrıca bölgede konuşlandırılmak üzere ilave sayıda askere ‘hazır ol’ emri verildiğini de kaydetti ancak bu sayının ne kadar olduğunu belirtmedi.

Pentagon daha önce 2 bin askere bölgede konuşlanmaya hazırlıklı olmaları için ‘hazır ol’ emri vermişti.

Austin bu adımların bölgede caydırıcılıkla ABD güçlerinin koruma gücünü artıracağını ve İsrail’in savunmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Ek hava savunma sistemlerinin bölgeye konuşlandırılması kararı Biden yönetiminin İran’la gerilimin azalmasını gerekçe göstererek Ortadoğu’dan hava savunma sistemlerini çekmesinden iki yıl sonra geliyor.

Patriot, ABD’nin en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

THAAD sisteminde de güçlü radar bulunuyor. ABD’nin bu sistemi 2016’da Güney Kore’ye konuşlandırması Çin’in tepkisini çekmişti.

İsrail-Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana Irak ve Suriye’deki Amerikan askerlerine yönelik saldırılar artmış durumda.

Geçen hafta bir Amerikan savaş gemisi Yemen’de İran destekli güçlerin fırlattığı dört cruise füzesiyle 10’dan fazla insansız hava aracını düşürmüştü.

Bu arada haftanın son gününde Irak’ta Amerikan askerierinin de bulunduğu Ain al-Asad hava üssüne roket saldırısı düzenlendi.

Cumartesi günü de aynı üsse insansız hava araçlarıyla saldırı düzenleme girişiminde bulunulmuş, dronelar havada imha edilmişti.

Kaynak: VOA Türkçe

wp.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.