1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD: PYD Bize Söz Verdi
ABD: PYD Bize Söz Verdi

ABD: PYD Bize Söz Verdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, PYD'nin aldıkları bölgeleri halka bırakacağına dair söz verdiğini söyledi.

A+A-

Ajansların haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, günlük basın toplantısında PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin Fırat nehrinin batısındaki varlığına ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretine ilişkin soruları cevapladı.

ABD ile Türkiye arasında yeniden inşa edilmesi gereken bir ilişkinin söz konusu olmadığını belirterek, “Bizim Türkiye ile bağımız, NATO üzerinden müttefikliğimiz zaten çok güçlü” dedi. Sözcü, PKK hakkında "IŞİD'den kurtardıkları alanları yerel halka bırakacaklarına dair söz verdiler" diye konuştu.

Trudeau, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara ziyareti sırasında Kürt güçlerin Fırat'ın batısından çekilmemesi durumunda ABD'nin desteğini alamayacaklarını söylediğinin hatırlatılması üzerine Trudeau, PKK'nın operasyonların ardından çekileceğine dair kendilerine söz verdiklerini hatırlattı. Trudeau, PKK için “IŞİD'ten kurtardıkları alanları yerel halka bırakacaklarına dair söz verdiler. Onların bu sözlere bağlı kalmalarını bekliyoruz. IŞİD'ten kurtarılan alanların kontrolü yerel halkta olmalı” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın bugünkü ziyaretinin Ankara ile Washington arasında PYD güçlerine dair ihtilafı giderip gidermediğine yönelik bir soru üzerine Trudeau, “Başkan Yardımcısı Biden'ın ziyareti bizim Türkiye'yi sadece NATO'da önemli bir müttefik olarak gördüğümüzü değil aynı zamanda Türkiye'nin IŞİD'e karşı verilen mücadelede önemli olduğunu çok iyi ortaya koyuyor” diye konuştu.

Trudeau, ABD'nin Türkiye ile ilişkilerini yeniden onarma çabasına yönelik söylemi kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, “Yeniden inşa edilmesi gereken bir ilişki olduğunu kabul etmiyorum. Bizim Türkiye ile bağımız, NATO üzerinden müttefikliğimiz zaten çok güçlü” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.