1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "ABD, Rakka için PYD'siz plan arayışı içinde"
"ABD, Rakka için PYD'siz plan arayışı içinde"

"ABD, Rakka için PYD'siz plan arayışı içinde"

Wall Street Journal gazetesi ABD’nin Musul’dan sonra Rakka operasyonu için güç oluşturduğunu yazdı.

A+A-

Irak'ın Musul kentini IŞİD'ten alma operasyonunun başlamasından sonra Suriye'nin Rakka kentini de ele geçirme harekatını en kısa süre içinde başlatmak isteyen ABD'nin bu amaçla bir güç oluşturmaya çalıştığı belirtildi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, "ABD, Barack Obama'nın 20 Ocak'ta Beyaz Saray'dan ayrılmasından önce IŞİD'i felce uğratmak istiyor. Bu nedenle Rakka'ya yakında bir taarruz başlatmak için anlaşma sağlamaya çalışan üst düzey ABD yetkilileri, son haftalarda Türkiye, Suriye'deki Kürt liderleri ve İngiltere dahil olmak üzere IŞİD karşıtı koalisyonun üyeleriyle buluştu" dedi.

Ankara'nın PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'yi terör tehdidi olarak gördüğü hatırlatılan haberde "Türk yetkililer, Rakka operasyonunun YPG'ye dayanmadan yapılabileceği zamanın beklenmesini tercih ediyor. ABD'nin Suriye sahasında sınırlı askeri var. Birkaç düzine ABD Özel Kuvvet mensubu, Türkiye ve müttefikleriyle çalışıyor. Bazı Batılı yetkililer de 'Kürtlerin liderliğindeki bir gücün nüfusun çoğu Arap olan Rakka'daki ihtilafı artırabileceğini ve Kürtlerin liderliğindeki bir saldırı olasılığının şimdiden oradaki Arapları IŞİD'e yönlendirdiğini' söylüyor" ifadelerine yer verildi.

Haberde öne çıkan diğer ayrıntılar şöyle: "YPG'nin Rakka taarruzundaki rolü müzakere edilmeli. Amerikalı yetkililer, Kürtlerin operasyona katılmak için Suriye'nin kuzeyinde Rojava adlı bir özerk bölge oluşturma çabalarına siyasi destek talep ettiklerini söylediler. Böyle bir çabaya hem ABD hem de Türkiye karşı çıkıyor. ABD, alternatif olarak Rakka ilindeki Arap aşiretlerine de uzandı. YPG'nin ağırlıklı unsuru olduğu Suriye Demokratik Güçleri içindeki bazı Arap birlikler de gruptaki Kürt hakimiyetine karşı çıkmaya başladı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.