1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. "ABD Suriye'de kalmaya devam edebilir"
"ABD Suriye'de kalmaya devam edebilir"

"ABD Suriye'de kalmaya devam edebilir"

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD askerlerinin bir bölümünü, petrolü korumak adına Suriye’nin kuzeydoğusunda tutma fikrinin tartışıldığını söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, petrolün IŞİD’in ya da başkalarının eline geçmemesi adına bazı ABD birliklerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarında YPG ile birlikte kalmasının görüşüldüğünü belirtti.

Sputnik'in haberine göre, Afganistan ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yapan Esper, ABD’nin bölgeden çekilmesi sürerken bazı birliklerin hâlâ bölgede, petrol sahaları yakınlarında olduğunu açıkladı ve bu durumun böyle devam etmesi görüşünün tartışıldığını söyledi. Esper, sayı gibi detaylara dair herhangi bir karara varılmadığını ifade etti.

Henüz bu fikri yetkililere sunmadığını belirten Esper, Pentagon’un görevinin farklı tercihleri değerlendirmek olduğunu vurguladı.

IŞİD ya da başka grupların petrolden elde edilecek geliri 'kötü eylemler' için kullanma ihtimaline işaret eden Mark Esper, "Şimdilik bölgenin yakınlarındaki birkaç şehirde askerlerimiz var, amaç erişimi engellemek" dedi.

haber-altliklari.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler