ABD: Suriye'de önceliğimiz petrol sahaları değil

ABD: Suriye'de önceliğimiz petrol sahaları değil

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Suriye’de önceliklerinin petrol sahaları olmadığını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Suriye’deki Amerikan güçlerinin IŞİD’le mücadeleye odaklandığını, eski Başkan Donald Trump’ın politikasının aksine petrol rezervlerini koruma sorumluluğu olmadığını söyledi.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre John Kirby, "geçen yıl bir ABD firmasının Suriye’nin kuzeyindeki petrolü çıkarmak için Kürtler’le çalışmaya başlamasından yana ABD birliklerinin sürece müdahil olmadığını" kaydetti.

Bölgede görevli ABD ordusunun 900 mensubunun petrol firmalarıyla ilişkileriyle ilgili olarak Kirby, “Suriye’deki petrol kaynaklarıyla ilgili faaliyet gösteren herhangi bir özel firmaya ya da çalışanlarına destek sunma yetkileri yok” ifadelerini kullandı.

ABD birlikleri arasında petrol sahaları yakınlarında sivilleri koruma amaçlı görev yapanların istisna olduğuna vurgu yapan Kirby, “Oradaki misyonumuzun hala IŞİD’i alt etmek olduğunu hatırlamak önemli” şeklinde konuştu.

Pentagon’dan gelen bu son açıklamalar, Joe Biden liderliğindeki yönetimin Trump’ın bölgede izlediği politikalardan farklı bir yol izleyeceğinin göstergesi olarak yorumlanıyor.

Bölgedeki büyük petrol sahalarının önemli bir bölümü, ABD’nin müttefiki ve temelini PKK'nın Suriye kolu YPG'nin oluşturduğu "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) adlı oluşumun kontrolundaki yerlerde bulunuyor. SDG buradaki petrol rezervlerinden gelir elde ediyor.

2019 yılında "IŞİD'in yenilgiye uğratıldığı" açıklandığında, dönemin ABD Başkanı Donald Trump, bölgeden çekileceklerini ancak petrol sahalarını korumak için bakiye kuvvetlerin görevine devam edeceğini açıklamıştı.

Trump yönetiminde görev yapan bazı yetkililer de daha önce yaptıkları açıklamalarda, söz konusu petrol sahalarının bölgedeki aşırıcı milislerin eline düşmemesi için güvenliği sağladıklarını söylemişti.

Geçen yıl da ABD’de adı pek duyulmamış bir petrol firması olan Delta Crescent Energy, Suriye'nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarmak, işlemek ve ticaretini yapmak üzere YPG bağlantılı oluşumlarla anlaşma imzalamıştı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.