1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD, Suudi Arabistan'a artık güdümlü füze satmayacak
ABD, Suudi Arabistan'a artık güdümlü füze satmayacak

ABD, Suudi Arabistan'a artık güdümlü füze satmayacak

Yemen'deki iç savaşa müdahil olan Suudi Arabistan'a ABD'den yapılan silah yardımının azaltılacağı iddia edildi.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki hava saldırılarında yaşanan sivil ölümleri konusundaki endişeler nedeniyle bu ülkeye satılan silahlarda kısıtlamaya gitme kararı aldı.

Obama yönetiminden adını açıklamayan bir kaynak 'Suudi Arabistan'ın hedef alma konusundaki sistematik ve özgün sorunları nedeniyle gelecekte, aralarında hassas güdümlü mühimmatın da olduğu silahların satışını durdurma' kararı alındığını belirtti. "Havadan atılan cephaneler ve hassas güdümlü mühimmatların yabancı ülkelere yapılan bazı satışlarında ilerlememe kararı aldık" diyen yetkili "Bu açıkça sivil ölümleri ile sonuçlanan Suudi saldırıları hakkındaki endişelerin doğrudan yansıması" ifadelerini kullandı.

Pentagon sözcüsü Jeff Davis konu hakkında bilgisi olmadığını belirtirken, Suudi yetkililer bir açıklama yapmadı.

Suudi Arabistan'ın satın aldığı güdümlü füzeleri Suriye muhalefetine ulaştırdığı, ABD'nin bundan rahatsızlık duyduğu için böyle bir kısıtlamaya gittiği ve Yemen'deki insan hakları ihlallerini bahane olarak ileri sürdüğü de iddialar arasında. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.