1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ABD: Türkiye'nin yeni S-400 alımı yaptırımlara sebep olur
ABD: Türkiye'nin yeni S-400 alımı yaptırımlara sebep olur

ABD: Türkiye'nin yeni S-400 alımı yaptırımlara sebep olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci bir S-400 hava savunma sistemi almayı düşündüklerini açıklamasının ardından Beyaz Saray'dan bunun yeni yaptırımları tetikleyebileceği uyarısı geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CBS televizyonuna verdiği mülakatta ikinci bir S-400 hava savunma sistemi almayı düşündüklerini açıklamasının ardından Beyaz Saray'dan bunun yeni yaptırımları tetikleyebileceği uyarısı geldi.

Erdoğan, pazar günü yayımlanan mülakatında Türkiye’nin S-400 alımı karşısında ABD'nin tutumunun ne olacağına ilişkin şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

"Siz bana Patriot vermezseniz, savunma noktasında benim bir başka ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz. Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz. Şu anda 84 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye, kendi savunma noktasındaki bütün kararlılığını ortaya koyacaktır. Bu kararına da kimse müdahale edemez."

Bir dışişleri bakanlığı sözcüsü "Biz her aşamada Türkiye'nin S-400 sistemi bulundurmaması ve Rusya'dan yeni askeri ekipman almaması konusunda ısrarımızı dillendiriyoruz" ifadelerini kullanarak Rusya'dan alınacak yeni bir silah alımının Aralık 2020'de yürürlüğe sokulan yaptırımlara ek olarak yeni adımlar atılmasına yol açabileceğini vurguladı.

ABD ilk S-400 alımından sonra Savunma Sanayi Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı Genel Sekreteri İsmail Demir ve 3 çalışanı daha yaptırım kapsamına almıştı.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler